Android 10’da Google Asistan nasıl etkinleştirilir?

Android 10'da Google Asistan nasıl etkinleştirilir?

Sanal asistanlar söz konusu olduğunda, her platformun kendine özgü bir yapısı vardır. iOS’ta Siri, Windows’ta Cortana ve Android’de Google Asistan var. Tüm bunlar kullanıcılara yardım etmek ve işleri daha kolay hale getirmek için tasarlanmıştır. Dürüst olmak gerekirse, sanal bir asistanla konuşmak da oldukça eğlenceli olabilir. Android ve Google Asistan söz konusu olduğunda, Android 10’un gelişiyle bazı şeyler değişti.

Android’in en son sürümü, karanlık modu etkinleştirme ve tüm sistemin görünümünü değiştirme yeteneğinden Akıllı Yanıtlara ve uygulama kaldırmayı geri alma seçeneğine kadar bazı şaşırtıcı özellikler ve değişiklikler getirdi .

Ancak, Android 10 ana sayfa düğmesini bıraktı. Bu düğme Google Asistan’ı etkinleştirmek için kullanılıyordu. Önceki Android sürümlerinde, Ana Ekran düğmesini basılı tutmanız asistanı uyandırıyordu. Artık canınız ne zaman isterse “Okay Google” diyerek asistanı etkinleştirebilirsiniz, ancak soru şu ki, başka bir yolla etkinleştirebilir misiniz ? Cevap evet.

Seçenek, ana sayfa düğmesini basılı tutmak kadar basittir. Android 10, ana sayfanın altında bulunan arama çubuğunu içerir. Google Asistan’ı etkinleştirmek için, arama çubuğunun sağ tarafındaki küçük simgeyi basılı tutmanız yeterlidir.

Yani, Ana Sayfa düğmesi olmasa da olur değil mi? Bu da çok basit ve aşağı yukarı aynı. Ve Okay Google’ı söyleyerek asistanı her zaman etkinleştirebilirsiniz.