Perşembe, Şubat 25, 2021
Ana Sayfa Android Android 11 Geliştirici Önizlemesi 3 artık Pixel kullanıcıları için kullanılabilir

Android 11 Geliştirici Önizlemesi 3 artık Pixel kullanıcıları için kullanılabilir

Google, Pixel kullanıcıları için Android 11 Developer Preview 3 güncellemesini duyurdu . Bu, Mart ayında piyasaya sürülen ikinci Geliştirici Önizleme 2’nin devamı niteliğindedir . Yeni güncelleme işletim sistemine daha fazla değişiklik getiriyor ve önümüzdeki güncellemeden neler bekleyebileceğimize bir göz atıyor. Güncellemenin tüm değişiklik günlüğüne göz atmak için aşağıya gidebilirsiniz.

ANDROID 11 GELİŞTİRİCİ ÖNİZLEMESİNDE YENİ ÖZELLİKLER VE DEĞİŞİKLİKLER 3:

Uygulamadan çıkış nedenleri güncellemeleri :Uygulamanızın çalıştığı birçok cihaz türü, bellek yapılandırması ve kullanıcı senaryosu boyunca, uygulamanın neden çıktığını ve o sırada durumun ne olduğunu anlamak önemlidir. Android 11  , uygulamanın son çıkışlarının ayrıntılarını istemek  için kullanabileceğiniz  bir çıkış nedenleri API’sı ile bunu kolaylaştırır  . DP3’te API’ları girdilerinize göre güncelledik, lütfen bir göz atın. Henüz bu yeni API’yı kontrol etme şansınız olmadıysa, denemenizi öneririz ve lütfen burada ne düşündüğünüzü bize bildirin  .

GWP-ASan yığın analizi  – Android 11, platformdaki ve uygulamalardaki güvenlik açısından kritik bileşenleri sertleştirmek için çeşitli araçlar kullanır. DP3’te, geliştiricilerin bellek güvenliği sorunlarını bulmasına ve düzeltmesine yardımcı olmanın başka bir yolu olarak GWP-ASan’ı ekliyoruz. GWP-ASan, yığın bellek hatalarını minimum ek yük veya performans etkisi ile tespit eden bir örnekleme tahsis aracıdır. GWP-ASan’ın platform ikili dosyalarında ve sistem uygulamalarında varsayılan olarak çalışmasını sağladık ve şimdi bunu uygulamalarınız için de etkinleştirebilirsiniz. Uygulamanız yerel kod veya kitaplıklar kullanıyorsa, GWP-ASan’ı etkinleştirmenizi ve en kısa zamanda test etmenizi öneririz. 

Android 11 Geliştirici Önizlemesi 3 İyi Yönleri

ADB Artımlı  – Geliştirme sırasında ADB (Android Hata Ayıklama Köprüsü) ile çok büyük APK’ların yüklenmesi yavaş olabilir ve verimliliğinizi, özellikle Android Oyunları’nda çalışan geliştiricileri etkileyebilir. Android 11’deki ADB Incremental ile geliştirme bilgisayarınızdan Android 11 cihazına büyük APK’lar (2GB +) yüklemek 10 kata kadar daha hızlıdır. Bu yeni geliştirici aracını kullanmak için, önce  APK’nızı  yeni  APK imza şeması v4 biçimiyle imzalayın ve ardından APK’nızı Android 11 Preview SDK’da bulunan güncellenmiş ADB komut satırı aracıyla yükleyin.
Bu yeni özellik, geniş bir yeni araç paketinin parçasıdır  Android’de oyun geliştirmede sizi daha üretken hale getirmek için yatırım yapıyoruz. DP3’te, ADB Incremental’ın yalnızca cihaz düzeyinde gerekli bir dosya sistemi değişikliği nedeniyle Pixel 4 / 4XL cihazlarıyla çalıştığını unutmayın. Android 11 ile başlatılan tüm yeni cihazlar bu değişikliği içerecek ve ADB Incremental’ı destekleyecek. 

Kablosuz Hata Ayıklama – Android 11’de, bir Wi-Fi bağlantısı üzerinden ADB’yi kullanarak hata ayıklama deneyimini tamamen yeniledik. Dizüstü bilgisayarlardaki sınırlı USB bağlantı noktaları ve yönetilecek sayısız USB kablosu ve bağlantısı ile Android 11’deki Kablosuz Hata Ayıklama özelliği daha üretken olmanıza yardımcı olabilir.
Mevcut TCP / IP hata ayıklama iş akışının aksine, Android 11’de Kablosuz Hata Ayıklama’nın kurulması için bir kabloya ihtiyacı yoktur, zaman içinde bağlantıları hatırlar ve en son Wi-Fi standartlarının tam hızını kullanabilir. DP3’te, bu geliştirici özelliğini kullanmaya başlamak için eşleme kodu iş akışını kullanın. Gelecekteki bir Android Studio sürümünde QR kod taraması ile Kablosuz Hata Ayıklama için entegre bir deneyim eklemeyi planlıyoruz, ancak Android 11 DP3’te sunulan komut satırı aracı hakkında erken geri bildirim almak istiyoruz.

Veri erişimi denetim güncellemeleri  – DP3’te   , bu Android 11 geliştirici özelliği için birkaç API’yi yeniden adlandırdık . API’ları zaten kullanıyorsanız değişiklikleri kontrol ettiğinizden emin olun. Eğer aşina değilseniz, veri erişimi denetimi, uygulamanızı kullanıcı verilerine nasıl eriştiğini ve hangi kullanıcının akışından daha iyi anlayabileceğini göstermenize olanak tanır. Örneğin, kendi kodunuzdaki veya kullanıyor olabileceğiniz herhangi bir SDK içindeki özel verilere yanlışlıkla erişimi belirlemenize yardımcı olabilir.

ANDROİD 11 DEVELOPER PREVİEW 3 BİLİNEN SORUNLAR:

 • Bu sürümde  desteklenen cihazlarda çeşitli  kararlılık, pil veya performans sorunları olabilir .
 • Erişilebilirlik ihtiyacı olan kullanıcılar için bu sürüm günlük kullanım için uygun olmayabilir.
 •  Bu sürümde çalışırken bazı uygulamalar beklendiği gibi çalışmayabilir. Buna, Google’ın uygulamalarının yanı sıra diğer uygulamalar da dahildir.
 • Android Önizleme kurar 11 Geliştirici  değildir  Uyumluluk Testi Suite (CTS)  onaylı, ancak ön testini geçen ve geliştiricilere yönelik yayın öncesi bir API istikrarlı seti temin var. CTS onaylı derlemelere bağımlı olan veya SafetyNet API’leri kullanan uygulamalar Android 11 Geliştirici Önizleme derlemelerinde normal çalışmayabilir.
 • Android 11 Developer Preview sürümleri Pixel 2 / XL, Pixel 3 / XL, Pixel 3a / XL ve Pixel 4 / XL cihazlarda kullanılabilir.

Bilinen sorunlar: Android Enterprise

 • Normalde, kullanıcıları bir kez daha yanlış bir iş profili şifresi girmeleri durumunda iş profillerinin silineceği konusunda uyaran bir iletişim kutusu vardır. Bu iletişim kutusu bazen görüntülenmez.
 • Konum erişimi:
  • İş uygulamalarından gelen son konum istekleri Ayarlar> Konum> İş’te görünmüyor  .
  • Bir bildirime dokunduğunuzda (yönetici tarafından etkinleştirilen konum erişimi için) yanlış uygulamanın uygulama bilgilerini gösterir. * Son uygulamalardaki metin seçimi iş profili uygulamaları için çalışmaz.
 • DISALLOW_CONFIG_TETHERING Kullanıcı izninin ayarlanması,  Wi-Fi ayarlarına erişimi de devre dışı bırakır.
 • Şirkete ait bir cihazdaki bir iş profili Android 10’dan yükseltildiyse, profil önceki kullanıcı kısıtlamalarını zorunlu kılmaz.
 • Uçak modu gibi cihazı etkileyen iş profili kısıtlamaları, cihaz yeniden başlatıldığında veya iş profili kapatılıp açıldığında kaydedilmez.
 • Kişisel uygulamaları askıya aldıktan sonra, sistem daha sonra yüklenen kişisel uygulamaları askıya almaz.

Bilinen sorunlar: Android Auto

 • Kullanıcılar düğme rayındaki Android Auto simgelerinin eksik olduğu bir sorunla karşılaşabilirler. Bu sorunla karşılaşırsanız, telefonun yönünü değiştirmeyi deneyin.
 • Kullanıcılar, Android 11’e yükselttikten sonra Android Auto’yu ilk kez kullanırken bazı sorunlarla karşılaşabilir. Örneğin, İlk Çalıştırma Deneyimi (FRX) yeniden görünebilir veya kullanıcı arayüzü boş olabilir. Bu sorunları çözmek için, tüm Google uygulamalarınızı Play Store’dan güncellemeyi deneyin ve ardından cihazınızı yeniden başlatın.
 • Kullanıcılar, cihazlarında gece ışığı modu etkinleştirilmişse Android Auto UI’nın gece ışığı modunda göründüğü bir sorunla karşılaşabilirler.

Google, son sürümü Q3’ü hedefleyen güncellenmiş bir Android 11 zaman çizelgesini açıkladı. Şirket, Mayıs 2020’de uygun telefonlar için Beta güncellemelerini yayınlayacak. Şimdilik Pixel 2/2 XL, Pixel 3/3 XL, Pixel 3a / 3a XL veya Pixel 4 / için Android 11 Developer Preview 3’ü indirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar