Akıllı Telefon İle Detaylı 3D Modelleme Yapılabilecek

Akıllı Telefon İle Detaylı 3D Modelleme Yapılabilecek

Harika ! Artık akıllı telefon kullanarak 3D modelleme yapılabilecek.

Normalde, birinin yüzüne gerçekçi üç boyutlu bir dijital model oluşturmak istiyorsanız, bir 3D tarayıcı ve / veya birden fazla kamera gerekir. Ancak şimdi, Pittsburgh’un Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilim adamları, tek bir akıllı telefonun işi yapmasına izin veren bir sistem oluşturdular.

Teknoloji Doç. Dr. Simon Lucey, yüksek lisans öğrencileri Shubham Agrawal ve Anuj Pahuja ile birlikte çalışıyorlar.

Bu, bir akıllı telefon kullanarak kişinin kafasının 15 ila 20 saniyelik videosunu çekmek ile başlar; kameraman, kişinin etrafında – bir taraftan diğer tarafa – hareket eder. Lucey’in ekibi, daha yüksek kare hızı nedeniyle olabildiğince fazla görsel veri toplamak için yavaş çekim ayarında bir iPhone X kullandı.

Görsel eş zamanlı lokalizasyon ve haritalama (SLAM) olarak bilinen bir tekniği daha sonra yüzün temel geometrisini belirlemek için kullanılır. Bunu, hem şeklini hem de akıllı telefon kamerasının ona göre konumunu hesaplamak için yüz yüzeyindeki noktaları üçgenleştirerek yapar.

Daha sonra, derin öğrenme tabanlı algoritmalar konunun yüz profilini tanımlamak için göz, kulak ve burun gibi yer işaretlerinin göreli konumlarıyla birlikte kullanılır. Ancak bu yine de geleneksel “ağ uydurma” bilgisayar görme tekniklerinin doldurmak için kullanıldığı bazı bilgi boşlukları bırakmaktadır. Tüm işlemin tamamlanması 30 ila 40 dakika sürer ve tamamen bir akıllı telefonda yapılabilir. Daha önce geliştirilmiş benzer kurulumlardan çok daha ayrıntılı (milimetre altı seviyesine kadar) ve gerçekçi olduğu iddia edilen 3D modeller ile sonuçlanır .

Sistemin nihayetinde oyun avatarlarının oluşturulması, biyometrik tanımlama veya tıp alanı gibi uygulamalarda kullanılabileceği umulmaktadır. Ekibin çalışmaları geçen ayın başlarında, Colorado’daki Bilgisayar Vizyonu Uygulamaları IEEE Kış Konferansı’nda sunuldu.