Çarşamba, Nisan 7, 2021
Ana Sayfa Bilim Bilim Adamları İşitilebilir Ve Dokunsal Hologramlar Geliştirdi

Bilim Adamları İşitilebilir Ve Dokunsal Hologramlar Geliştirdi

Tüm bilim kurgu hayranlarının beklediği bir mesaj: Bilim adamları, dokunduğunuzda hissedebileceğiniz bir 3D hologramı projelendirebildiler. Hologram ayrıca çeşitli tonlar yayabilir.

Star Trek gibi bilim kurgu dizilerinden hatırlarsınız. Hologram teknolojisinin gelecekte günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası olacağı kesin. Bilim adamları, yüzeyini gerçekten hissedebileceğiniz üç boyutlu bir hologram tasarladılar. Bu, akustik havayı kaldırmayla mümkün oldu. Bu şekilde, ultrasonik dalgalar küçük ışıklı parçacıkları hareket ettirir ve aynı zamanda dokunma direnci oluşturur.

Dokunulabilir Hologramlar

Bilim adamları, 2018’de geliştirilen multimodal akustik tuzak ekranını yeni hologramlarının temeli olarak kullandılar. Kısaca özetlersek bu tip hologram ile en küçük parçacıklar lazer ışınlarıyla hareket ettirilir ve özel olarak aydınlatılır. Bu insan gözü için hologram oluşturur. Ancak, bilim adamları parçacıkları kontrol etmek için lazer ışınları kullanmak yerine ultrasonik dalgalar kullandılar. Kullanılan ses basıncı, parçacıkları süspansiyon halinde tutan akustik bir alan oluşturur. Parçacıklar saniyede 100 defaya kadar pozisyon değiştirebilir. LED’lerin aydınlatması göz için görünür ve hareketli bir görüntü oluşturur.

Piyasada dolaşan malzemeler kullanılarak yapılmış

Bilim adamları prototiplerini sadece uzman mağazalarda bulunan ucuz malzemelerle tasarladılar. Cihaz yaklaşık bir mikrodalga boyutundadır ve serbestçe düzenlenmiş toplam 512 ultrason hoparlöründen oluşur. İlk testlerinde, bilim adamları holografik olarak dönen bir dünyayı, harfleri, sihirli bir küpü ve iç içe halkaları tasvir ettiler. Bilim adamları hologramı çok ucuza ve sadece ticari olarak temin edilebilir malzemelerle inşa ettiklerini vurguladığından, hala iyileştirilmesi gereken çok şey var. O yüzden yine uzun vadeli bir iş gibi gözüküyor 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar