Çarşamba, Nisan 21, 2021
Ana Sayfa Bilim Hava Kuvvetleri'nin gizemli X-37B uzay uçağı bu hafta sonu tekrar uzaya fırlatılıyor

Hava Kuvvetleri’nin gizemli X-37B uzay uçağı bu hafta sonu tekrar uzaya fırlatılıyor

Güncelleme 16 Mayıs: Kötü hava koşulları nedeniyle ULA’nın lansmanı 17 Mayıs Pazar günü saat 9.14 için planlanmasıyla 17 Mayıs Pazar gününe itildi. Canlı yayın 10: 03’da devam edecektir.

Hava Kuvvetleri’nin X-37B olarak adlandırılan gizemli casus uzay uçağı, Dünya yörüngesindeki altıncı görevi için Cumartesi sabahı uzaya geri gidiyor. Bu uzay aracının her zamanki gibi kesin amacı bir sırdır. Ancak Hava Kuvvetleri, aracın bu yolculukta bir dizi deney yapacağını ve Dünya’ya dönmeden önce uzayda yeni sistemleri test edeceğini söylüyor.

Bu lansman, X-37B’nin rekor kıran beşinci görevinden yörüngeye döndükten altı aydan biraz fazla bir süre sonra geliyor. Minyatür bir Uzay Mekiği’ne benzeyen uzay gemisi, uzayda toplam 780 gün veya iki yıldan fazla bir süre geçirdikten sonra 27 Ekim’de NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ne indi. Bu uçuş X-37B’nin uzaydaki en uzun misyonunu işaret etti ve araç şimdi yörüngede toplam yedi yıl 10 ay geçirdi. Yaklaşan bu uçuş, uzay aracının toplam uçuş süresine birkaç yıl daha ekleyebilir.

“BU, DENEYLERİ BARINDIRMAK İÇİN BİR SERVİS MODÜLÜ KULLANAN İLK X-37B GÖREVİ OLACAK.”

Hava Kuvvetleri, X-37B’nin taşıdığı deneylerin ve teknolojinin “ABD’nin uzay alanında üstünlüğü korumak için gerekli alan yeteneklerini daha verimli ve etkili bir şekilde geliştirmesini mümkün kıldığını” iddia ediyor. Bu görev, yörüngede test edilecek teknoloji ile paketlenecek olan uzay düzleminin tabanına bağlı silindirik bir yapı olan yeni bir servis modülünün eklenmesi sayesinde normalden daha fazla deneylere sahip olacak. 

Hava Kuvvetleri Hızlı Yetenekler Ofisi direktörü ve program yürütme görevlisi Randy Walden yaptığı açıklamada, “Bu, deneylere ev sahipliği yapmak için bir hizmet modülü kullanan ilk X-37B görevi olacak,” dedi. “Bu göreve bir servis modülünün dahil edilmesi, uzay aracının yeteneklerini genişletmemize ve önceki görevlerden daha fazla denemeye ev sahipliği yapmamıza olanak sağlıyor.”

X-37B uzay uçağı
X-37B uzay uçağı

Bu uçuşla ilgili deneylerin çoğu gizli tutulurken, bu görevde ortaya çıkan teknolojilerden birkaçı halka duyuruldu. X-37B ile birlikte etiketleme, ABD Hava Kuvvetleri Akademisi tarafından geliştirilen ve beş deneysel yük taşıyan Falcon Sat-8 adlı küçük bir uydudur. Uzay düzlemi, yörüngeye ulaştığında Falcon Sat-8’i konuşlandırır. 

NASA, uzay radyasyonunun gıda için gerekli olan tohumların yanı sıra belirli malzemeleri nasıl bozduğunu incelemek için bu uçuşta iki deney gönderiyor. ABD Deniz Araştırmaları Laboratuvarı, “güneş enerjisini radyo frekansı mikrodalga enerjisine dönüştürecek”. Daha sonra kullanım için toprağa gönderilebilecek bir deney içeriyor.

X-37B, hala ABD Hava Kuvvetleri’nin bir varlığı olarak kabul ediliyor. Ancak yeni basılan Uzay Gücü, görevi fırlatmadan inişe kadar denetleyecek. X-37B’nin uzaya gitmesi, bu uzay aracını önceki beş uçuşundan dördünde başlatan United Launch Alliance’ın Atlas V roketi. Uzay aracının son yolculuğu, 7 Eylül 2017’de beşinci görevi için X-37B’yi başlatan SpaceX’in Falcon 9 roketinde yapıldı.

X-37B
X-37B

Bu lansman pandemi sırasında gerçekleştiği için, hem Hava Kuvvetleri hem de Birleşik Lansman İttifakı, bu uçuşta COVID-19’dan etkilenenlere saygı gösterdi. Atlas V roketinin yanına yazılı bir mesaj eklenmiştir: “COVID-19 kurbanlarının anısına tüm ilk müdahale ekiplerine ve cephe görevlilerine övgü.”

ULA Pazar günü saat 9: 14’te hedefleniyor. Şirket başlangıçta Cumartesi günü başlamayı umuyordu. Ancak kötü hava koşulları bir lansman gecikmesini zorladı. ULA, lansmanın canlı yayınını sağlayacaktır. Bu yüzden bu pazarın başlarında uyanırsanız, bu gizemli canlı görebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar