Pazartesi, Mart 1, 2021
Ana Sayfa Bilim İnsanlı Crew Dragon, Mayıs Ayında Uzaya çıkıyor!

İnsanlı Crew Dragon, Mayıs Ayında Uzaya çıkıyor!

Merhaba Uzay severler, bugünkü yazıda Nasanın uzaya tekrar insan gönderme planından bahsettim. Keyifli okumalar. 🙂

NASA ve SpaceX, ISS kontrole gidecek olan insanlı ilk Crew Dragon’un mayıs ayında gönderileceğini açıkladı. İlk insanlı uçuşta 2 Amerikalı astronotun yer alacağı söylendi.

Bu uçuş, 2011 yılında Space Shuttle’ın emekli olmasından bu yana ABD topraklarından yörüngeye gidecek ilk Amerikalı astronotlara da ev sahipliği yapacak.

Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatılacak aracın astronotları hayatlarını uzay bilimlerine vermiş iki adam; Bob Behnken ve Doug Hurley. Astronotlar, Florida kentindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden uzaya gönderilecek. 

ISS

NASA, Rusya Federal Uzay Ajansı, Japonya Uzay Araştırma Ajansı, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı’nın ortak projesi olan ISS’de farklı ülkelerden 6 kişilik ekip dönüşümlü olarak görev yapıyor. NASA, 1980’lerde programı tek başına yapmayı planlamıştı ancak bütçe harcamaları yüzünden program 1993te uluslararası hâle getirildi.

NASA’nın Ticari Mürettebat Geliştirme Programı, 2010 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’na dört kişilik bir uzay aracı göndermek, ekibin 180 gün orada kalmasını sağlamak ve kişileri dünyaya geri getirmek amacıyla başlatılmıştı. NASA’nın açtığı para ödüllü yarışmanın son aşamasının galipleri arasında yer alan SpaceX’in Dragon modelinin Falcon 9 roketi ile gönderilmesi, Boeing’in CST-100 Starliner modeli ve Sierra Nevada’nın Dream Chaser modelinin Atlas V roketi ile gönderilmesi planlanıyor.

Geçen sene SpaceX, astronotları uzaya göndermek için özel olarak tasarlanan Crew Dragon aracını ilk kez başarıyla test etmişti. 

Uluslararası Uzay İstasyonu ve gelecekte inşa edilmesi planlanan diğer istasyonlara sürekli olarak yük taşınması gerekiyor. Bilimsel ekipmanlar, orada bulunan astronotlar için erzak, yakıt gibi yükler, 2012’den bu yana SpaceX’in Falcon 9 roketleriyle gönderiliyordu.

Crew Dragon

Geçtiğimiz yıl Falcon 9’u yeniden kullanılabilir roket haline getirebilen SpaceX, özel bir şirket olarak uzay kargoculuğunda yerini almıştı. Şimdi ise sırada yük olarak insan taşımak vardı. 2011 yılından bu yana astronotları istasyona göndermek için yeni bir yol arayan NASA, sonunda istediğini SpaceX’in Crew Dragon kapsülü ile elde etmişti .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar