Cuma, Ocak 22, 2021
Ana Sayfa Bilim Nanoteknoloji İle Tuvaletlerde Su Tasarrufu ve Hijyen

Nanoteknoloji İle Tuvaletlerde Su Tasarrufu ve Hijyen

Şu anda, tuvaletleri yıkamak için her gün yaklaşık 141 milyar litre içme suyu israf edilmektedir.

Tuvaletler için yeni bir nano kaplama mümkün, pratik olarak kendi kendini temizler ve böylece yıkama suyunun büyük bir bölümünün israf edilmesinin önüne geçer.Ayrıca uygulanması da oldukça kolaydır.

Gelecekte, bu su sıkıntısı sadece hane halklarının ve endüstrinin doğrudan arzını tehdit etmekle kalmayacak, aynı zamanda dünya nüfusunun hemen hemen hepsinin birincil sorunu olacaktır.Mevcut tahminlere göre, sadece tuvaleti yıkamak için günlük yaklaşık 141 milyar litre su kullanılıyor.Bunun nedeni genellikle bir yıkama işleminde çıkarılamayan ve kalıntıları tuvalette bırakan insan dışkısıdır .

University Park’taki Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nden bilim adamları şimdi tuvaleti yıkamak için kullanılan suyun büyük bir bölümünü kurtarabilecek bir konsept sundular.

Kir ve Bakteriyi Tutmayan Kaplama

Tuvaletler için nano kaplama

Çalışma lideri Tak-Sing Wong’un açıkladığı gibi, “Bilim adamları, tuvalet için kendi kendini temizleyen biyolojik olarak kir ve bakteri tutmayan kaplama geliştirdiler.”Nature Sustainability dergisinde yayınlanan makaleye göre , bu nano kaplama yıkama suyunun tüketimini önemli ölçüde azaltabilir.

Kir ve Bakteri Tutmayan Nano Kaplama

Kaplama, tuvaletin seramik yüzeyine bir sprey ile iki kat halinde uygulanır. Birinci katman, polimerlerden yapılmış bir nanoyapıdan oluşur .Wong’a göre, “kuruduğunda, bu madde kıllara benzeyen ve bir insan saçından 1000,000 kat daha ince bir çapa sahip moleküller oluşturur .”

Kaplama Tekrar Tekrar Yapılabilir

Bilim adamlarına göre, nano kaplamanın uygulanması basittir ve evde yaklaşık beş dakika içinde katmanlar tarafından da yapılabilir. Uygulandıktan sonra kaplama, kayma tabakasının tekrar uygulanması gerekmeden önce yaklaşık 500 durulamaya dayanabilir. 500 Durulamadan sonra ise kaplamayı tekrarlamanız sağlıklı olacaktır.Daha kolay temizlemeye ve sonuç olarak tasarruf edilen suya ek olarak, yüzey kaplaması bakterilerin tuvalete yerleşmesini de önler. Hoş olmayan kokulara ek olarak, hastalıkların bulaşmasını da önler .Gayet mantıklı görünüyor acaba ne zaman yaygınlaşır ? 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar