Cumartesi, Ocak 16, 2021
Ana Sayfa Bilim NASA ayda Artemis Gateway'e kargo teslim etmek için SpaceX ile anlaştı

NASA ayda Artemis Gateway’e kargo teslim etmek için SpaceX ile anlaştı

Falcon Heavy ve Dragon XL uzay aracı teslimatlar için bir araya gelebilir.

SpaceX zaten Uluslararası Uzay İstasyonuna kargo tesliminde bir profesyonel. NASA’nın ayrıca, ayın yörüngesindeki gelecekteki bir uzay gemisine tedarik sağlamak için Elon Musk’ın şirketine kaydolmasını istemesi şaşırtıcı değil .

NASA Cuma günü , planlanan ay yolu istasyonuna kargo taşıyacak Gateway Services sözleşmesinin ilk ABD ticari sağlayıcısı olarak SpaceX’i seçtiğini duyurdu .

Ağ Geçidi NASA’nın Artemis programının bir parçasıdır. Programın mevcut odak noktası, 2024’te astronotları aya teslim etmektir . Uzay ajansı, Geçidi, yaşam alanlarıyla dolu bir uzay gemisi ve Dünya ile ay yüzeyi arasında bir bağlantı görevi görecek bir bilim laboratuvarı olarak görüyor.NASA bir açıklamada , “SpaceX, örnek toplama malzemeleri , mürettebatın Ağ Geçidinde ihtiyaç duyabileceği diğer ürünler ve ay yüzeyindeki keşifler gibi Gateway’e kritik basınçlı ,basınçsız kargo, bilim deneyleri ve malzemeleri teslim edecek.” Dedi .Kargo uzay aracı bir yıla kadar Gateway’de ikamet edebilir. NASA, ay uzay gemisi için lojistik hizmetlerine 7 milyar dolar ayırmak istiyor.

NASA’nın elleri hırslı Artemis zaman çizelgeleriyle doludur. Geçit hala gerçeklikten uzak olsa da NASA, karakolun ilk bölümünü 2022 gibi erken bir tarihte başlatmayı ve 2026’ya kadar tamamlamayı umuyor. SpaceX sözleşmesi, ticari alan çabalarını kucaklamak için devam eden NASA hamlesinin bir parçasıdır. Bu ISS için iyi sonuç verdi; Ağ Geçidi biraz daha uzakta olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar