Cumartesi, Ocak 23, 2021
Ana Sayfa Bilim Yaraların uzaktan izlenmesi için tasarlanmış grafen bazlı bandaj

Yaraların uzaktan izlenmesi için tasarlanmış grafen bazlı bandaj

Hasta diyabetik deri ülseri gibi kronik bir yaradan muzdarip ise, yaranın durumunu öğrenmesi önemlidir.Bandajı zırt bırt çıkarmaya gerek kalmadan yara hakkında bilgilenmemizi sağlayacak teknolojinin detaylarını aşağıda sizlerle paylaşacağım.

Yeni bandaj, herkesin sevdiği harika malzeme olan grafen aracılığıyla doktorların işini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.Cihaz, Fransa’nın Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi bünyesindeki bilim adamları tarafından geliştiriliyor. Yara ile doğrudan temas halinde olan grafen elektrotları içeren gömülü esnek elektroniklerin yanı sıra bir polimer film tabanından oluşur. Grafen, bilmeyenler için, tek atom kalınlığında bir bağlı karbon atomu tabakasından oluşan elektriksel olarak iletken bir malzemedir. (Kabaca Karbon atomunun bal peteği örgülü yapılarından birisi diyelim 🙂 )

Yaranın kimyasındaki değişimlere göre (artan enfeksiyonla yükselen pH gibi) grafen elektrotlarının iletkenliği değişir. Bu veriler, bandajdan kablosuz olarak yakındaki bir akıllı telefona veya tablete iletilir ve bu da hastanın evinden analiz için bulut tabanlı bir sunucuya aktarılır.

Telefon veya tabletten yaranın durumu hakkında bilgi alınacak

Doktorlar veya hemşireler daha sonra hastayı şahsen görmek zorunda kalmadan ve bandajı çıkarmak zorunda kalmadan yaranın durumuna ilişkin çevrimiçi güncellemeleri görüntüleyebilir. Ek bir bonus olarak, grafenin zaten bilinen antibakteriyel özellikleri nedeniyle, bandajın da yara iyileşme sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olduğu bildirilmelidir. Hastaneye gitmenize gerek kalmadan takipte oluyorsunuz harika bir teknoloji 🙂

Üzücü haber ise teknolojinin insan denemeleri yakında başlayacak ve yaklaşık üç yıl içinde ticari sunumun gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar