Cuma, Şubat 26, 2021
Ana Sayfa Bilim YC'nin başlaması ile Felix'in antibiyotikleri programlanabilir virüslerle değiştirilmek isteniyor!

YC’nin başlaması ile Felix’in antibiyotikleri programlanabilir virüslerle değiştirilmek isteniyor!

Yine önemli bir coronavirüs haberi. 😐

Dünya şu anda savaşta. Ama bu sıradan bir savaş değil. Bu, öyle küçük bir organizma ile mücadele ediyor ki, sadece mikroskop kullanarak tespit edebiliyoruz – ve durmazsak, önümüzdeki birkaç on yıl içinde milyonlarca insanımızı öldürebilir. Hayır, COVID-19 hakkında konuşmuyorum ama organizma şu anda herkesin aklında olan şey. Antibiyotiğe dirençli bakterilerden bahsediyorum.

Görüyorsunuz, geçen yıl küresel olarak bakteri enfeksiyonlarından 700.000’den fazla insan öldü – ABD’de 35.000

Sorun? Doktor ofisinde veya hayvancılık ve tarım uygulamalarında aşırı antibiyotik kullanımı. Zamanla, tüm kötü bakterileri öldürmek için çok fazla ilaç kullandık – ama kötü bakterilerin hepsini değil bir kısmını öldürdü. Jurassic Park’taki ünlü Jeff Goldblum çizgisi ilerledikçe, “hayat bir yol bulur”.

En son Y Combinator grubundaki biyoteknoloji girişimi Felix’in körfez virüslerinde bakteriyel enfeksiyonları tutmada yeni bir yaklaşım olduğunu düşünüyor.

Faj bakterilerini öldürmek için konulmuş petri kabı

Corona virüsü hakkında herhangi bir virüse iyi ışıkla bakmak konusunda yaygın bir endişe olduğunda garip görünüyor, ancak kurucu Robert McBride’ın açıkladığı gibi, Felix’in anahtar teknolojisi virüsü bakteriler üzerindeki belirli bölgelere hedeflemesine izin veriyor. Bu sadece kötü bakterileri öldürmekle kalmaz, aynı zamanda evrimleşme ve bir kez daha dirençli olma yeteneğini de durdurabilir.

Ancak bakterileri öldürmek için virüs kullanma fikri mutlaka yeni değil. Bakterileri “enfekte edebilen” bakteriyofajlar veya virüsler ilk kez 1915’te İngiliz bir araştırmacı tarafından keşfedildi ve ticari faj terapisi 1940’larda ABD’de Eli Lilly ve Company aracılığıyla başladı. O zaman antibiyotikler ortaya çıktı ve Batılı bilim adamları tedaviyi artık bulamadılar.

Bununla birlikte, McBride, şirketinin çok az yeni çözüm sunarak faj terapisine sahip olabileceğine ve standart ilaç modelinin durumla mücadele etmek için etkili bir şekilde çalışmadığına inanıyor.

Faj tedavisi ile kistik fibrozis hastası Ella Balasa’ya yardımcı olan Felix araştırmacı

İlk olarak, Felix bakteriyel enfeksiyonlar için tedavisini kistik fibrozdan muzdarip olanlara uygulamayı planlıyor, çünkü bu hastalar akciğer enfeksiyonlarıyla savaşmak için neredeyse sürekli bir antibiyotik akışına ihtiyaç duyuyor.

Bir sonraki adım, 30 kişiyi içeren küçük bir klinik araştırma yapmak olacak, o zaman, bilimsel araştırma ve geliştirme modeli gitmeye meyilli olduğu için, FDA onayı almadan önce daha büyük bir insan çalışması. Bununla birlikte, McBride, viral çözeltisinin gelecekteki antibiyotik direncine yardımcı olacağını kanıtlayacağını umuyor.

McBride, “Antibiyotiklerle mücadelenin artık büyük olduğunu ve daha da kötüleşeceğini biliyoruz.” Dedi. “Bu sorun için zarif bir teknolojik çözümümüz var ve tedavimizin işe yarayabileceğini biliyoruz. Bu enfeksiyonların yılda 10 milyondan fazla insanı öldürmediği için heyecanlanabileceğimiz bir geleceğe katkıda bulunmak istiyoruz. “

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar