AMD mi nVIDIA mı?

Amd mi nvidia mı

Merhaba oyun severler, ekran kartı seçimi nasıl yapmalıyım? Neye göre yapmalıyım? Hangi ekran kartını almalıyım? diye soruyorsanız bu yazıda kararınızı vereceğinize inanıyoruz.

Amd ve Nvidia. Bu durumun sıralaması sanki parti tutar gibi. Sanki firma görevlisiymiş gibi insanlar şöyle söylüyor; “Amd çok ısınıyor berbat alınmaz bir kart”. Diğeri başka diyor; “Nvidia’nın kartları çok problemli alınmaz” vb.

Eğer bir kullanıcı Nvidia’yı kötülüyorsa bu kişi AMD kullanıyordur. AMD’ye her yönden berbat diyen kişi ise Nvidia kullanıyordur. Nedeni bilinmez ama bizim insanımız hangisini kullanıyorsa o en iyisidir onun için 🙂

NVIDIA
NVIDIA
AMD
AMD

Amd ve Nividia – iyi ve kötü yanları

AMD ekran kartı yönünde biraz geri kalsa da işlemci yönünü iyi götürüyor. AMD’nin kötü yanı sürücü sürümlerini yeteri kadar verememesiydi. Fakat yeni çıkan oyunlarda bir ayda şimdi 3 sürücü sürümü yayınlıyor. Hatalarını düzelttiklerini görüyoruz.

Amd’nin dezavantajı bence piyasadaki oyunların daha çok Nvidia destekli çıkması. Peki bu Nvidia destekli oyunlar AMD tarafında kötü mü performans gösteriyor? Kesinlikle hayır. Oyunun Nvidia’ya özel efektlere sahip olması veya Nvidia tarafında daha çok fps vermesi, AMD kullanıcılarını pek memnun etmez. Ben oyuncular için Nvidia’yı tavsiye ederim.

Oyun için grafik işlemci isteyenler PhysX, MFAA, TXAA gibi ayarlar ve Nvidia Gölge ayarları ile yüksek FPS’yi, Nvidia ile elde edebilirler. Ayrıca Render gibi işlemler içinde Nvidia öneriyoruz.

Nvidia’nın eksi kartları hala güçlü fakat Nivida için ufak bir pürüz var. AMD sürücü çıkardığı zaman eski kartlarında performans yükselmesi oluyor ama bu Nvidia için geçerli değil. Bu durumla ilgili Nvidia haberleri görebilirsiniz. Bu Nvidia için bir eksi olur.

Bu iki firma bazı sorunlu sürümleri veya sürücüleri yayınlayabiliyor. Bunları kullanıp olumsuz görüşte bulunmanız yanlış. Bu kartlar veya sürümler üzerinden diğer markayı kötülemekte yanlış!

Sonuç: nVidia mı AMD mi?

Sonuç olarak bu soruyu ekran kartı alırken bütçeye göre cevaplayabiliriz. Hangisi seçeceğiniz ise bütçenizde ve ekran kartından tam olarak ne beklediğinizde saklı. Beklentilerinizi ve bütçenizi yazımızın altında bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun sonucunda oyun ya da normal kullanım için size önerilerde bulunabiliriz. Keyifli oyunlar 🙂