Pazartesi, Mart 1, 2021
Ana Sayfa Donanım BIOS nasıl güncellenir? Faydası var mıdır?

BIOS nasıl güncellenir? Faydası var mıdır?

Merhaba bilgisayar severler, bu yazımda sizlere en çok merak edilen konulardan biri olan BIOS güncellemesini anlatacağım. Bu tehlikeli işi dikkatlice anlattığım gibi yaparsanız başarıyla güncelleyebilirsiniz.

BİOS nedir?

BIOS, Basic İnput/Output System olarak açılabilir. Yani anakartınızın giriş ve çıkış işlemlerini kontrol eden bölüm olarak tanımlanır. Format atmak istiyorsanız kesinlikle girmeniz gereken bir bölümdür. Kalıcı bir yazılımdır, değiştirilemez. Bundan dolayı Rom hafızada yer almaktadır.

BİOS menüsü
BIOS menüsü

Şimdi BİOS güncellemesi nasıl yapılır?

Öncelikle bios sürümünüzü öğrenmelisiniz. Windows kullanıcıları Win+R kısayolu ile açılan metin kutusuna “dxdiag” yazarak bios sürümünü öğrenebilirler. Ekran kartı, ses kartı, İntel grafik işlemci vb. ile ilgili bilgilere de oradan ulaşabilirsiniz.

Sizlere adım adım anlatacağım kolay anlaşılabilsin diye.

Bilgisayarınız için güncel olan bios sürümünü anakartın marka ve modeline göre web sitesinin destek kısmından indirebilirsiniz.

USB belleğinizi biçimlendirin.

İndirdiğiniz bios güncellemesini rar dosyasından çıkartarak USB’ye kopyalayın.

Ardından bilgisayarı yeniden başlatmalısınız. Bilgisayar açılırken F2 veya del tuşlarına basarak boot ayarlarına erişebilirsiniz.

Boot menü üzerinden Advanced bölümüne gelin.

Son aşama Advanced bölümünün altına Easy Flash kısmı vardır. O kısımda USB belleğiniz görünecektir. Fare ile tıklarsanız içindeki dosyaları görebilirsiniz. Kopyaladığınız BIOS sürümü dosyasına tıkladığınız zaman size “BIOS güncellensin mi?” sorusu gelir. Evet diyerek devam edin.

Bu kadar, yukarıda anlattığım gibi işlemleri sorunsuz bir şekilde yaparsanız, bu tehlikeli güncellemeyi halledebilirsiniz.

BİOS menüsü
BIOS menüsü

BİOS güncellemek tehlikeli midir?

Bu soru herkesin kafasına takılan bir sorudur. Cevabı evettir çünkü BIOS güncellemek direkt olarak anakartınız üzerindeki Chipset‘lerin yazılımını güncellemek demektir.

Güncelleme yaparken elektrik gitmesi yada bilgisayarınızı kapatmanız, anakartınız üzerindeki Chipset‘lerin zarar görmesine sebep olacaktır. Bilgisayarınız açılmaz ve yeni bir anakart almak zorunda kalabilirsiniz. Herhangi bir sıkıntı olmadan bu işlemi yaparsanız, başarıyla yeni sistem kararı alabilirsiniz.

BİOS güncellemenin faydaları nelerdir?

BIOS güncellemenin kesinlikle bilgisayarınıza yararları olacaktır. Anakartınızı üreten firma daha iyi performans almanız için size yeni BIOS sürümünü yayınlar. Bilgisayarınızın daha performanslı çalışması için bios güncellemek yararlı bir işlemdir. BIOS güncellemenin önemi ise şudur; yeni teknolojiler ile bilgisayarınızın uyumlu hale gelmesi için BIOS sürümünüzü güncellemeniz gerekebilir. Bu durumda, yukarıda anlattığım gibi güncellemeyi yapmalısınız.

Sorularınız için bize yazabilirsiniz. Kolay gelsin 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar