Cumartesi, Ocak 23, 2021
Ana Sayfa Donanım Eski Ekran Kartınızın Performansını Artırma

Eski Ekran Kartınızın Performansını Artırma

Devam eden korona virüs pandemisi tüm dünyada ekonomik aktiviteyi artırdı ve bir PC yükseltmesi planlamayı oldukça zorlaştırdı. Son zamanlarda on milyonlarca insan işsiz kaldı ve herkes evde sıkıştı, eldeki donanımın performansını artırmak aniden çok daha önemli hale geldi.

Başlamadan önce birkaç uyarı var. İlk olarak, keşfedeceğimiz ince ayarlar, toplu olarak bile alınsa, kesinlikle yardımcı olacaktır, ancak mucizeler yaratması pek olası değildir. Performans ayarlama, kare hızlarını artırabilir ve yerlerde çekişen bir oyunu fark edilir ve anlamlı derecede daha iyi çalışan bir oyuna dönüştürebilir, ancak HD 7970 veya GeForce GTX 680’i Radeon 5700 XT veya RTX 2080’e dönüştürmenin bir yolu yoktur. 

Başlamadan önce iki çeşitli ipucu: İlk olarak, oyunları tam ekran modunda, penceresiz değil, kenarlıksız değil (görünür bir kenarlık olmadan pencereli mod) oynadığınızdan emin olun. Pencereli mod, neredeyse her başlıkta tam ekrandan daha yavaştır, çünkü GPU’nuz hem masaüstünüzü hem de oyunun kendisini aynı anda çizer. Windows 10 boşluğu önemli ölçüde kesti ve her oyun tam ekran modu sunmuyor, ancak varsa seçeneği her zaman test etmelisiniz.

İkinci olarak, hem GPU’nuzu hem de CPU’nuzu temizlediğinizden emin olun. Toz mükemmel bir yalıtkandır büyük bir yavaşlama nedeni olması muhtemel olmasa da etkilediği ortadadır.

Oyuna Özgü Optimizasyon

Yaşlanan bir karttan küçük bir performans elde etmek için önerdiğimiz ilk şey oyun ayarlarını kendinizin deneyerek belirlemesidir.Buradaki demek istediğim örneğin Medium ayarlarda oynuyorsunuz ve bu performans sizi tam olarak tatmin etmiyor low ayarına getirdiğiniz de de görüntü sizi tatmin etmiyor.Bunu manuel olarak gelişmiş ayarlardan bazı seçenekleri low ayarına getirerek emektar ekran kartınızı rahatlatabilirsiniz. Yani direkt düşük ayar direkt orta ayar direkt yüksek ayar olarak oyunun ayarlarını seçmenizi önermiyoruz.

Oyuncular genellikle AMD veya NV GPU’lara açıkça bağlı belirli özelliklerin (GameWorks’ü düşünün) diğer mimariler üzerinde ağır performans cezalarına neden olabileceğini bilir, ancak aynı şey diğer özellikler için de geçerli olabilir. Bir oyunun ortam tıkanıklığı, mozaikleme veya kenar yumuşatma uygulamasının bir şirketin GPU’sunu diğerinden daha sert vurması olağandışı değildir ve bu GPU ailesine bağlı olarak değişebilir. Evet, oyun ayarlarını veya çözünürlüğü düşürmek kare hızını artırabilir, ancak belirli özellikleri değiştirmek performansta daha küçük bir azalma için neredeyse aynı sonuçları elde etmenizi sağlar. Deus Ex: Mankind Divided’da, MSAA’yı açmanın olağanüstü bir performans etkisi vardır, örneğin – normalde beklediğinizden çok daha fazlası.

Aşağıdaki slayt gösterisi, isteğe bağlı HD doku paketi yüklü olan 2014 Mordor Gölgesi’nde farklı ayrıntı düzeylerinin etkisini gösterir. Burada farklılıklar görebilirsiniz, ancak bunlar incedir. Orta detay kesinlikle Ultra kadar göz şekerlemez, ancak yine de çekici görünümlü ve ilgi çekici bir oyun sunuyor. Ortam tıkanıklığı veya mozaiklemeyi devre dışı bırakmak gibi özellikleri kapatmak bile görsel çekiciliğe fazla zarar vermez. Farklı oyunların farklı “kırılma” noktaları vardır, bazıları Orta’da Yüksek ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde farklı görünürken, diğerleri Orta ile Düşük arasında “kırılır”. Çoğu zaman “Çok Yüksek” veya “Ultra” avantajları performans vuruşlarına kıyasla oldukça küçüktür.

Gelişmiş Seçeneklere tırmanmaktan ve çeşitli kaydırıcıları değiştirmeye başlamaktan korkmayın. Farklı GPU’lar farklı seçeneklerden farklı performans isabetleri aldığından, küçük bir dedektif çalışması yapmanız gerekebilir.

Sürücü Düzenlemeleri

Nvidia kartlarında (AMD’nin kendi sürücü ayarlarında benzer bir seçeneği vardır), varsayılan “Kalite” seçeneğinin aksine doku filtresi kalitesini “Yüksek Performans” olarak ayarlayabilir, Ortam Tıkanıklığını açıp kapatabilirsiniz.

Sürücü kalitesindeki ince ayar size bir ton performans kazandırmaz, ancak işleri birkaç yüzde geliştirmelidir. 

Çevrimiçi Tweaks ve Resmi Olmayan Yamaları Kontrol Edin

Bu da yine oyuna oldukça bağımlı. Bazı oyunlar modifikasyonu desteklemez veya küçük kullanıcı topluluklarına sahiptir. Ancak bazı durumlarda, son kullanıcılar performansı etkileyen sorunlar da dahil olmak üzere bir başlığın çeşitli yönlerini düzelten yamalar oluşturmayı kendileri üstlenirler. Skyrim ve Fallout 4 gibi oyunlar genellikle düşük RAM’li sistemler için performansı artırabilecek veya oyun dokularını optimize edebilecek resmi olmayan yamalar almıştır.

GPU’nuzu overclock edin (Yalnızca Masaüstü)

Burada sadece konuya değindik, dalmıyoruz, ancak GPU’nuzu overclock etmek genellikle en azından birkaç yüzde performans puanı için iyidir. Yine, sonuçlarınız hangi karta sahip olduğunuza ve üreticinin kartı ne kadar agresif bir şekilde ayarladığına bağlı olarak değişecektir. MSI Afterburner gibi araçlar çoğu GPU’yu overclock etmek için kullanılabilir.

Sonuç olarak ne elde edebilirsiniz? Yüzde 5-10, karta bağlı olarak makul bir beklenti olacaktır.

Not: Burada yazılan her şey masaüstü GPU’ları için geçerlidir . Kök Dizin, dizüstü bilgisayar GPU’sunun overclock yapılmasını önermez.

Konuyu ve kartınızın kabul edilebilir aralığını araştırıncaya kadar GPU’nuzun voltajını ayarlamaktan uzak durun ve Afterburner’a gerçekten istediğiniz ayarları onaylayana kadar önyükleme sırasında ayarları otomatik olarak uygulamasını söylemeyin.

10 yaşındaki bir karttan daha fazla yaşam koaksiyonu yapmaya çalışıyorsanız, bu çözümlerin hiçbiri işe yaramayacaktır, ancak genel performansınızı ölçülebilir bir şekilde artırabilirler.Umarım faydalı olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar