Cumartesi, Ocak 23, 2021
Ana Sayfa Donanım FPS nelere bağlı değişir?

FPS nelere bağlı değişir?

1- Ekran kartı

Grafik kartı
Grafik kartı (GPU)

Oyun odaklı bir sistemin olmazsa olmazı grafik kartıdır. Oyun performanslarına ilk sırada etki eden birim, grafik birimidir. Güçlü bir ekran kartınız yoksa oyunlardan hiçbir zevk alamazsınız. Ekran kartı, görsel verileri size yansıtmakla görevlidir. Monitördeki görüntülerin hızı, kalitesi, boyutu vb. unsurlardan ekran kartı sorumludur. Güçlü bir ekran kartı FPS alımında çok yüksek bir etkiye sahiptir.

2- İşlemci

İşlemci
İşlemci (CPU)

FPS’ye ikinci sırada etki eden diğer donanım birimi, işlemcidir. Hiç şüphesiz bilgisayardaki tüm görevler işlemci sayesinde yapılmaktadır. Buna oyunlar da dahil. Sistem performansını artırmanın bir diğer en iyi yolu işlemcidir. Ancak önemli bir husus var; Size sadece oyunda değil, her türlü konuda performans artışı sağlayacaksa işlemci değiştirilmesi önerilir.

3- Bellek

Bellek (RAM)
Bellek (RAM)

Sisteminizi ucuz yoldan güçlendirmek istiyorsanız, en basit yöntem RAM bellekleri artırmaktır. Ram belleğini hangi cihaza takarsanız takın fark edilir bir performans artışı meydana gelecektir. Oyun performansı isteyenler için bellek artırımı iyi bir çözümdür.

4- İşletim Sistemi

İşletim Sistemi (OS)
İşletim Sistemi (OS)

Sizlere Win 10 veya 8 kullanmalısınız diye şartlandırma koyamayız. Fakat oyun performansının yanı sıra sistem performansının da artması için orijinal bir işletim sistemi kullanmalısınız.

5- OverClock

OverClock (OC)
OverClock (OC)

Yalnızca masaüstü bilgisayarlar için önerdiğimiz hız aşırtma olarak bilinen Overclock, grafik kartınıza bağlı olarak oyunlarda size 5-10 fps arasında bir performans artışı sunabilir. Ekran kartınızı MSI afterburner gibi donanım testi programları ile Overclock edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar