Hızlı Şarj Nedir ve Nasıl Çalışır?

Hızlı Şarj Nedir ve Nasıl Çalışır?

Günümüzde çoğu büyük telefon sürümü, gelişmiş şarj hızlarıyla geliyor. Hızlı şarj cihazları nasıl çalışır ve nasıl daha da hızlanırlar?

Hızlı Şarjın Yükselişi

Piyasadaki hemen hemen her amiral gemisi telefonu bir tür hızlı şarj sunuyor. Üreticiler, en son cihazlarının pazarlanmasında genellikle “30 dakikada% 80” veya “bir saatten kısa sürede tam şarj” gibi rakamlar atarlar.

Hızlı şarjın yaygın olarak benimsenmesi, telefon kullanımının artmasına bir yanıttır ve birçok insan telefonlarını günde bir kereden fazla şarj etmek zorunda kalmaktadır. Aynı zamanda bir zorunluluktur. Telefon boyutları her yıl büyüdükçe, ek güç tüketimine ayak uydurmak için daha büyük pillere ihtiyaç duyuyorlar. Hızlı şarj olmadan, telefonlarımızın yüklenmesi için saatlerce beklememiz gerekir.

En temel düzeyde, hızlı şarj, bir telefonun pili ile verilen watt (W) sayısını arttırır . Temel bir USB bağlantı noktası bağlı cihaza 2,5 W gönderir ve daha hızlı şarj cihazları bu miktarı artırır. Mevcut nesil cihazlar genellikle kutudan çıkar çıkmaz 15W adaptöre sahiptir. Bazı üreticiler 50W, 80W ve 100W şarj cihazlarına sahiptir.

Hızlı Şarj İşlemi

Daha ileri gitmeden önce, basit bir formülü not etmelisiniz. Watt veya güç, akımın (A veya amper) voltaj (V veya volt) ile çarpılmasıyla hesaplanır. Akım taşınan elektrik akımı miktarıdır, voltaj ise bu akımı ileri iten kuvvettir. Bu nedenle, 3A / 5V şarj 15W güç sağlayacaktır.

Fark edeceğiniz bir şey, birçok üreticinin, pilin% 50-80’ini yarım saat içinde şarj edebilmek gibi hızlı bir kısmi şarj yapma becerilerini kullanmasıdır. Bunun nedeni, telefonların içindeki şarj edilebilir lityum iyon pilin güç almasıdır. Bir pilin doldurulma şeklini izlediyseniz, şarj etme hızının zaman içinde giderek azaldığını fark edeceksiniz.

Şarj işlemi üç kısma ayrılabilir. Daha fazla teknik ayrıntı için Battery University’nin bu makalesindeki “Şekil 1: Lityum-iyonun şarj aşamaları” grafiğine  bakınız. Kısaca, şunu gösterir:

  • Aşama 1 – Sabit Akım:  Akım yüksek bir seviyede sabit kalırken voltaj zirveye doğru artar. Bu, cihaza çok fazla güç verildiği aşamadır.
  • Aşama 2 – Doygunluk:  Bu, voltajın zirveye ulaştığı ve akımın düştüğü fazdır.
  • Aşama 3 – Damlama / Topping:  Pil tamamen şarj edilmiştir. Bu aşamada, telefon yavaşça devreye girecek veya telefon pili tüketirken düzenli olarak düşük bir “tepeleme” miktarı şarj edecektir.

Her işlemin gücü ve uzunluğu hızlı şarj standardına bağlıdır. Standart, belirli bir cihaza, şarj cihazına ve güç çıkışına karşılık gelen yerleşik bir şarj işlemidir. Farklı üreticiler, farklı çıkışları ve şarj sürelerini değiştirebilen çeşitli şarj standartları geliştirir.

Hızlı Şarj Standartları

Cep telefonlarında uygulanan çeşitli hızlı şarj standartları şunlardır:

  • USB Güç Dağıtımı:  Her cep telefonunda USB kullanan bir şarj kablosu vardır; Apple’ın iPhone’ları için Yıldırım kablolarının bile diğer ucunda bir USB bağlantısı vardır. Yirmi yıldır ortak bir özellik olan USB 2.0, maksimum 2.5W güç çıkışına sahiptir. USB bağlantı noktalarının daha fazla güç vermesi için bir gereksinim olduğu için USB-PD standardı oluşturuldu. USB-PD maksimum 100W çıkışa sahiptir ve çoğu amiral gemisi cep telefonu da dahil olmak üzere çok çeşitli cihazlar için kullanılır. Tüm USB 4 cihazları , umarım bunu standartlaştırmaya yardımcı olacak USB-PD teknolojisini içerecektir .
  • Qualcomm Hızlı Şarj:  Qualcomm, amiral gemisi Android cihazlar için en yaygın kullanılan yonga setidir ve en son işlemcileri, tescilli Hızlı Şarj standartlarıyla yerleşik uyumluluğa sahiptir. En yeni Quick Charge 4+, maksimum 100W güç çıkışına sahiptir.
  • Samsung Adaptif Hızlı Şarj:  Bu standart, Samsung cihazları, özellikle Galaxy hatları tarafından kullanılır. Bu standart maksimum 18W güç çıkışına sahiptir ve pilin ömrünü korumak için şarj hızlarını otomatik olarak değiştirir.
  • OnePlus Çözgü Şarjı:  OnePlus , cihazlarını 30W’a kadar şarj eden tescilli Çözgü Şarjı standardını kullanır. Diğer standartların çoğunda olduğu gibi voltajı arttırmak yerine, bu listedeki diğer seçeneklerin aksine, tam hızlı 30W şarj da mevcuttur.
  • Oppo Süper VOOC Şarjı: Oppo, cihazlarını 50W’a kadar şarj eden özel bir standart kullanır.

Kendi şarj teknolojisine sahip olmayan çoğu şirket USB-PD veya Qualcomm Hızlı Şarj kullanır veya belirli cihazlarına uyarlar. Apple, LG, Samsung ve Google gibi şirketler bu standartları amiral gemisi telefonları için kullanıyor.

Bu çözümlerin çoğu, adaptörlerinin voltajını artırarak şarj hızlarını artırır. Aykırı değer Oppo ve OnePlus’ın voltajdan ziyade akımı önemli ölçüde artıran çözümleri. Bu cihazlarla hızlı şarj etmek için özel kablolarının kullanılması gerekir.

Şarjın Geleceği

Üreticiler şarj hızlarını artırmaya devam ettikçe, şarj teknolojisi sürekli olarak daha iyi hale geliyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde daha fazla şirket şarj teknolojisini deneyecek ve sektörde yeni standartlar ortaya çıkacak. Bununla birlikte, bu standartların çoğunun hala omurgası olarak USB-PD kullanması muhtemeldir.

Kablosuz hızlı şarjın ortaya çıkması da var . Büyük miktarlarda gücü kablosuz olarak düzgün bir termal yönetim olmadan iletmek tehlikeli olabilir. Kablosuz şarjlar hala kabloludan çok daha yavaştır, çünkü teknoloji şirketleri hala ısıyı nasıl yöneteceğini çözmeye çalışıyorlar. Bu yüzden OnePlus gibi şirketler, yeterli hava akışı sağlamak için büyük fanlara sahip 30W kablosuz şarjlar yayınladı.