Cumartesi, Ocak 16, 2021
Ana Sayfa Donanım Nokia Dallas'ta dünyanın 5G indirme hız rekorunu kırdı!

Nokia Dallas’ta dünyanın 5G indirme hız rekorunu kırdı!

Verizon’un mmWave 5G ağı, özel yüksek bant kullanımı nedeniyle ABD’de piyasada bulunan en hızlı 5G kapsama alanı olabilir. Ancak önceden belirlenmiş senaryolarda bile hızları Nokia’nın Dallas, Texas’taki 5G ekipmanıyla elde ettiği değerlerle eşleşemez.
Aşağıdaki Verizon’un anlık görüntüsünde görebileceğiniz gibi 1.8Gbps’e gelmiş durumda. Ne kadar hızlı gidebilirsin?

Galaxy S20 Ultra'da Verizon 5G hızları
Galaxy S20 Ultra Verizon 5G hızı

Nokia 5G indirme hızı rekoru kırdı

Kedi etrafta olmadığında, fareler dans etmeye başlar. Kedi ile Huawei’nin 5G ekipmanını kastediyoruz ve farelerle Nokia veya Ericsson’un 5G baz istasyonlarını kastediyoruz. 
Huawei, dünyanın 5G patentlerinden aslan payına sahipken ve para için rakipsiz 5G taşıyıcı ekipmanı sunuyordu. geçen yıl jeopolitik bir değişim girdi ve sonuç olarak seçenekler artık Nokia veya Ericsson ekipmanı oldu.

NOKİA 4.7 GBPS 5G HIZLARINA ULAŞTI

Nokia Dallas’ta 4.7 Gbps hıza ulaştı. Bu, 800 MHz ticari milimetre dalgası 5G spektrumunu kullanan havadan bir ağdaki dünyanın en hızlı 5G hızıdır. Nokia bunu nasıl yaptı?

Kayıt hızı, Nokia’nın AirScale çözümünde bulunan EN-DC işlevselliğini kullanarak 28 GHz ve 39 GHz bantlarında sekiz adet 100 MHz milimetre dalga spektrumu birleştirilerek 800 MHz bant genişliği ve 40 MHz LTE spektrumu birleştirilerek elde edildi. 
EN-DC, cihazların aynı anda 5G ve LTE ağlarına bağlanmasına ve her iki hava arayüzü teknolojisinde veri iletmesine ve almasına olanak tanır. Bu, cihazların yalnızca 5G veya LTE’ye bağlandığından daha yüksek bir verim elde edebileceği anlamına gelir. Hızlar hem 5G bulut tabanlı (vRAN) hem de klasik temel bant konfigürasyonlarında elde edildi.

Nokia’nın AirScale Radio Access, küresel olarak operatörlerin 5G spektrum varlıklarından yararlanabilmelerini sağlayan endüstri lideri ve ticari bir uçtan uca 5G çözümüdür. Aynı radyo erişim ekipmanındaki tüm hava arayüzü teknolojilerini etkinleştirerek büyük kapasite ölçeklendirme ve lider bir bağlantı sunar.

Tüm bu teknik jargon, bir şey ifade ediyor: 5G vaatlerini yerine getirecek. Beklediğimiz ateşli hızlar ve düşük gecikme süresi beklenenden daha kısa bir sürede gerçek olabilir.

5G hızı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar