Çarşamba, Mart 3, 2021
Ana Sayfa Donanım PlayStation 5 Geliyor!

PlayStation 5 Geliyor!

Selam OyunSever dostlarım, başlıkta görüldüğü gibi herkeste şok etkisi yaratan, oyun yükleme sürelerini ortadan kaldıran yeni PS5 platformunu sizler için anlattım. Keyifli okumalar 🙂

Mark Cerny’nin PlayStation 5 sunumu, birçok yeni özelliği ayrıntılı anlattı. Açıkçası, izleyen insanların çoğu için de bir erteleme oldu. Bu büyük bir sürpriz değil. Cerny, bir kişilik veya sunucu değil, projenin öncüsüdür ve konuşma ilk olarak ertelenen Oyun Geliştiricileri Konferansı (GDC) için planlandı . Gösterişli bir pazarlama sunumu değil, derin bir dalıştı.

Yine de, sunumun odağı bir sürprizdi. Çoğu oyuncunun performansla ilişkilendirdiği iki temel bileşen olan CPU ve GPU’ya yaslanmasını bekliyor olabilirsiniz. Ondan ziyade, Cerny, konsolun özel depolama çözümü ve yalnızca Sony’nin PlayStation 5’in sahip olduğu ses motorunda en ayrıntılara girdi.

Benim gibi ciddi bir donanım fanlarındansanız, heyecan verici özellikler var. Sizlere yardım edemiyorum ama Sony’nin izlediği bu yolun tehlikeli olduğunu düşünüyorum.

Öncelike Tarih Dersi

Cerny, GDC 2020 sunumunda “Üçgenliğe Kadar Zaman” veya bir geliştiricinin yeni PlayStation donanımını anlaması gerektiği süre boyunca bu soruna kısa olarak değindi. Cerny’ye göre, geliştiricilerin PS3’ü tanıması için en az altı ay gerekiyor ve bir yıla kadar sürebilir.

O zaman, Cerny’nin aynı sunum sırasında PlayStation 5’in benzersiz donanım özelliklerinden ikisine girmesi tuhaftı. PS5, diğer konsollardan ayıracak iki özel özellik içerir. Birincisi, üstün I / O verimi sağlayacak son derece özelleştirilmiş bir depolama denetleyicisine sahip bir SSD depolama çözümüdür. Diğeri, ses görevleri için CPU yükünü azaltırken ses kalitesini artırabilen özel bir ses motoru olan Tempest 3D AudioTech.

Yükleme sürelerini yok eden bükülen seviyeli tasarım örneği

Aynısı Tempest 3D AudioTech için de geçerlidir. Bir adada oturan iyi bir özellik. Birçok geliştirici, bu benzersiz ses motoru için optimizasyon veya her cihaz için bina arasında seçim yapmak zorunda kalabilir. Zorunlu olarak ikincisini seçecekler. PS5’te ses daha iyi olabilir, ancak çoğu geliştirici bundan en iyi şekilde yararlanmamayı seçecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar