RTX 3000 serisi, Xbox X ve PS5 grafiklerini yok edebilir

Nvidia RTX 3000

AMD rakibi Nvidia’nın Ampere mimarisini kullanan ve RTX 3000 serisi olarak piyasaya sürüleceği söylentileriyle yeni nesil GPU üzerinde çalıştığı söyleniyor. AMD destekli konsollara grafik performansında büyük bir rekabet verebilir. Daha özel olarak, YouTube kanalının Moore yasası öldü raporundan alıntı yapan Tom’s Guide’a göre, RTX 3000 kartları nihayet 4K ışın izleme oyunlarını oynanabilir bir gerçeklik haline getirebilir.

Nvidia’nın yaklaşan ve duyulmayan RTX 3080 amiral gemisi, kanala göre, kartların 21 TeraFlop veya Xbox Series X’ten 9 teraflop daha fazla performans göstermesine izin verecek bazı büyük yükseltmelerle gelecek.

Nvidia RTX 3000
Nvidia RTX 2080 Super

Kanal ayrıca yeni kartın görünüşte 20 serisi Founders Edition kartlarına benzer olacağını söyledi. İşleri serin tutmak için Nvidia, RTX 2080 Founders Edition’daki iki yerine üç fan kullanacak ve daha az vida kullanan daha temiz ve basit bir tasarıma sahip olacak. Bu tasarımın bir başka potansiyel avantajı, DIYers için karttaki bakımın daha kolay gerçekleştirilebilmesidir.

En sevdiğiniz ekranlara bağlanmak için, kartların arkasında üç DisplayPort 2.0 bağlantı noktası, bir HDMI 2.1 ve bir USB-C bağlantı noktası olduğu söylenir. Kart PCIe 4.0 uyumlu olacak ve Nvidia’yı AMD’nin RDNA 2 kartlarıyla daha rekabetçi hale getirecek.

Sızan teknik özellikler

Sızan özellikler, Team Green’in güncellenmiş kartlarının 5,376 CUDA çekirdeği ile geleceğini ve 220 ila 230 watt tüketen erken mühendislik örneklerinin 2,2 GHz’nin üzerinde artış hızları sağladığını gösteriyor. YouTube kanalına göre kağıt üzerinde kartın mevcut RTX 2080 Ti’den % 40 daha fazla bellek bant genişliği olacak.

Yeni 3000 serisi kartlar, RTX 2080 Ti üzerinde büyük bir performans artışı elde edecek ve performansın çoğu başlıkta % 50 daha iyi ve belirtilmeyen birkaç başlıkta % 70’e kadar daha iyi olduğu söyleniyor.

Bu özellikler ve erken sonuçlar doğruysa, 4K PC oyunları Nvidia’nın yeni Ampere mimarisi ile yakında bir gerçek olacak. RTX 3000 serisi sadece yeni nesil oyun konsolları için ciddi bir meydan okuma değil, Xbox X Serisi’nden ve PlayStation 5’ten daha iyi performans göstereceği gerçeği.