Pazartesi, Mart 1, 2021
Ana Sayfa Donanım Samsung, Google için bir Exynos çipi inşa ediyor

Samsung, Google için bir Exynos çipi inşa ediyor

Samsung , akıllı telefonlar için kendi Exynos çip serisine sahip olmasına rağmen , her zaman Qualcomm’un arkasındaydı. Son zamanlarda, bu iki yonga arasındaki karşılaştırmalar, ikincisinin çok ileride olduğunu göstermektedir. Şu anda, Samsung akıllı telefonlarında her iki çipi (Exynos ve Snapdragon) kullanıyor. Ancak, Snapdragon sürümü Exynos muadillerinden daha iyi bir performansa sahip gibi görünüyor.

Güney Koreli şirket Google ile çalışıyor. Raporlara göre, Samsung ve Google, Google’ın cihazları için özel bir SoC üretmek için çalışıyor.

Google’ın özel Exynos yonga seti, Samsung’un 5nm LPE işlemi kullanılarak üretilecek. Sammobile’e göre , “Exynos sekiz çekirdekli işlemcinin iki Cortex-A78 CPU çekirdeği, iki Cortex-A76 CPU çekirdeği ve dört Cortex-A55 CPU çekirdeği içerdiği bildiriliyor. Yonga seti, Borr (İskandinav mitolojisine dayalı kod adı) mikro mimarisine dayanan ARM’nin habersiz Mali MP20 GPU’sunu kullanabilir. Google, kendi Visual Core ISS ve NPU’yu kullanmak için Samsung’un ISS ve NPU’sunu kaldırmış görünüyor  ”.

Bu Google-Samsung yonga seti önce Google’ın orta sınıf akıllı telefonuyla denenebilir. Ayrıca Chrome OS cihazlarında ve hatta veri merkezi sunucularında da bulunabilir. Bu yılın başlarında Samsung, cihaz çözümleri iş biriminde yeni bir “Özel SoC” ekibi oluşturdu. Çeşitli iş birimlerinden bu 30 üyeli ekip muhtemelen Google-Samsung özel SoC’den sorumludur. Ayrıca Oculus AR / VR çiplerinden de sorumlu olacaktır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar