Web kameraları almak imkansız ve fiyatları hızla yükseliyor!

Logitech

Çoğu dizüstü bilgisayarda yerleşik bir web kamerası bulunur, ancak evde bir masaüstünden çalışıyorsanız veya belki de takıldığınız kameranın vasat kalitesine dokunmak istiyorsanız, harici web kameraları hala önemli bir aksesuardır. 

Ama şimdi pek çok insan evden çalışma hayatına sıkıca yerleştiğinde, bulmak neredeyse imkansız hale geldi. NPD Group , tüketicilerin karantinaya yerleşmesiyle Mart ayının ilk üç haftasında webcam satışlarında %179 artış olduğu bildirdi.

Sonuç olarak, Logitech ve diğer şirketlerden popüler web kameraları Amazon, Best Buy, Walmart, Target, Dell ve diğerleri de dahil olmak üzere perakendecilerde satılmaktadır. 

Bir Logitech sözcüsü, Verge’ye e-posta ile yaptığı açıklamada, “Son birkaç hafta içinde uzaktan çalışma, uzaktan eğitim ve teletıp alanında dramatik bir değişim ile birçok Logitech ürününün yüksek talep görüyor” dedi . 

“Web kameraları ve ihtiyaç duyulan uzak topluluk bağlantılarının kurulmasına yardımcı olan diğer bağlantı ürünleri gibi ürünlerimizin artan üretim ve dağıtımıyla bu ihtiyacı olabildiğince çabuk karşılamak için çalışıyoruz.”

Üçüncü taraf satıcılar web kameralarını gülünç fiyatlarla işaretleyerek kıtlığı ele geçirdi. Bu temel HD web kamerası Logitech C270’in fiyatı normalde 24,99 dolar. Amazonda 130 dolar ve üstünde satıcılar fiyat verir. EBay’de biraz daha iyi fiyat alabilirsiniz, ancak yine de önemli bir işaretleme var.

Web kameraları
Web kameraları

C930E gibi daha üst düzey bir seçenek, genellikle 129,99 dolar, benzer şekilde standart fiyatı üzerinden 100 dolar için listelenir. Satıcılar asıl C920 için 200 dolardan fazla veya Prime nakliye tercih ederseniz gecikmeli geliyor ve 329 dolar istiyor.

Web kameraları
Web kameraları

Best Buy’da yapılan bir araştırma, Logitech’in bu çatlak altında sadece web kamerası üreticisi olmadığını ortaya koyuyor. Twitch’te akış yapan oyuncular için popüler bir seçim olan Razer Kiyo, teslimat için mevcut değildir.

Best Buy’ın durumunda bir sorun var, perakendecilerin bazılarında web kamerası stoğuna sahip olduğu görülüyor, ancak birçok birim pandemi nedeniyle tamamen kapalı olan mağazalarda yer alıyor. Yalnızca belirli Best Buy konumlarının temassız başlatma için açık kalmasını seçin.

Web kameraları
Web kameraları

Bazen bir üründe iyi bir fiyat bulmak için izlenecek en iyi yol olan Craigslist’te bile, yerel satıcılar stok yapıyor ve web kamerasının gidişatının üstünde 60 dolar veya 70 dolar fazladan istiyorlar.

Web kameraları
Web kameraları

Logitech, web kameralarında büyük kar elde etmeye çalışan gri pazar satıcılarını bildirdiğini söylüyor. Her gün on milyonlarca insanın video görüşmesi yapması nedeniyle, ABD’de ve diğer ülkelerde evde kalma siparişleri yerinde kalırken, talepte herhangi bir yavaşlama belirtisi görülmüyor.

The Verge açıklaması

Bir şirket sözcüsü The Verge , “Logitech bir MSRP oluştururken perakende fiyatlandırmayı belirlemiyoruz veya kontrol etmiyoruz” dedi . 

“Ne yazık ki, bazı çevrimiçi pazarlarda kötü aktörlerin ara sıra fiyat artışını gördük. Mümkün olan yerlerde, farkında olur olmaz raporlarız. Özellikle bu istisnai zamanlarda, tüketicilere çok değerli ürün deneyimleri sunma taahhüdümüzü sürdürüyoruz. ” diyerek ekledi.

Harici monitörler gibi diğer öğeler de sıkıntılarla karşı karşıya kaldı, ancak tedarik en azından bir tane satın almanın mümkün olduğu noktaya kadar dengelendi. 

Şu anda, web kameraları için gerçekten aynı şeyi söyleyemeyiz. İş arkadaşlarınız video konferanslar sırasında yüzünüzü görmekte ısrar ederse, dizüstü bilgisayarınızın yerleşik kamerasının veya telefonunuzun yeterli olması gerekir.