Pazartesi, Nisan 19, 2021
Ana Sayfa Donanım Yeni ARM işlemciler, 2021 telefonlarının çok hızlı olacağının işaretini verdi

Yeni ARM işlemciler, 2021 telefonlarının çok hızlı olacağının işaretini verdi

Bazılarınız muhtemelen akıllı telefon yongalarının bilgisayar yongalarından çok önemli bir şekilde farklı olduğunu biliyorsunuz. Mimari. Dizüstü bilgisayarlarımız, masaüstü bilgisayarlarımız ve Mac’lerimiz x86’yı kullanırken mobil çipler ARM mimarisini kullanır. Sizi teknik detaylarla sıkmayacağız, sadece ARM mimarisinin arkasındaki IP’nin sahibi olan Arm’ın yeni çip tasarımlarını piyasaya sürmesinin ne kadar önemli olduğunu belirtmek istedik.

Qualcomm’un Snapdragon yongaları, Apple’ın A serisi yongaları farklı yapılara ve performansa sahiptir. Ancak hepsi Arm’ın tasarımlarına dayanmaktadır. Şirketler tasarımları lisanslar ve kendi ince ayarlarını yaparlar. İhtiyaç duydukları çipi yapmak için farklı çekirdekleri birleştirirler. Örneğin, Snapdragon 865, Arm’ın Cortex-A77 mikro mimarisine dayalı 4 çekirdeğe ve güç açısından verimli Cortex-A55 çekirdeklerine dayalı 4 çekirdeğe sahiptir.

ARM işlemciler
ARM işlemciler

CPU ile başlayarak, yeni Cortex-A78 her zamankinden daha hızlı ve daha fazla güç tasarrufu sağlayacak. Arm it’e göre  “… Cortex-A77 tabanlı cihazlara göre sürekli performansta % 20’lik bir artış sayesinde çok günlük, sürükleyici 5G deneyimlerini mümkün kılacak .  Güç tasarruflarının bir kısmının yeni 5nm üretim sürecinden geleceğini belirtmek gerekir. Bu arada, yeni Mali-G78 GPU yongası performansa % 25 artış getiriyor.

Performans kazançları, uygun bir şekilde Ethos-N78 olarak adlandırılan yeni Nöral İşleme Birimi söz konusu olduğunda en yüksektir. Arm, N77’den iki kat daha yüksek tepe performansına ve % 25 daha iyi performans verimliliğine sahip olduğunu söylüyor. Akıllı telefonların makine öğrenme yeteneklerini büyük ölçüde artıracak. Geliştiriciler, cihazın pil ömrünü azaltma konusunda çok endişelenmeden ML’yi entegre edebilecek.

Ancak Arm’ın duyurularının en heyecan verici kısmı bundan sonra gelecek…

Arm’ın yepyeni bir çekirdek dizisi var: Cortex-X

Arm, CPU üreticilerinin Arm’ın mühendisleriyle daha yakın işbirliğinin, müşterilerin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış yongalar sunmasına olanak tanıyan yeni bir Cortex-X Custom (CXC) programı oluşturdu. Program yepyeni ve özel çipler henüz üretilmediğinden, Arm kendi Cortex-X1 çekirdeğini sundu. 

Cortex çekirdekler
Cortex çekirdekler

Cortex-A77 çekirdeğine kıyasla % 30 daha iyi tepe performansıyla X1, şimdi fiili amiral gemisi çekirdeğidir. Bunu başarmak için X1, 3 GHz’e kadar yükselebilir. Arm bir sebepten ötürü “nihai performansı” çağırıyor.

Bununla birlikte, tüm üreticilerin Cortex-X1 trenine hızla atlamasını beklemeyin. Çekirdek, Cortex-A78 çekirdeklerinden önemli ölçüde daha büyük ve şüphesiz daha pahalı.

Çekirdek performansları
Çekirdek performansları

Bu program akıllı telefon performans yarışını yepyeni bir seviyeye taşıyacak. Bir veya daha fazla X1 çekirdeğine sahip olacak tamamen yeni bir Snapdragon yongaları dizisi görebiliriz. Snapdragon 875, önümüzdeki yıl Android amiral geminizde en heyecan verici çip olmayabilir.

OnePlus gibi markalar performanslarını korumak için X1 çekirdekli yongalar talep edecek mi? Apple Arm ile birlikte çalışarak diğer her şeyi sudan çıkaracak bir Cortex-X1 çipi tasarlayacak mı? Apple’ın dizüstü bilgisayar serisine Arm çiplerini getirmeyi planladığı söylentileri var ve Cortex-X programı performans açısından eksik kalmamalarını sağlayabilir.

Her iki durumda da, bu tüm teknoloji meraklıları için heyecan verici bir gelişme. Gelecek yıl göreceğimiz cihazlar, yıllardır görmediğimiz gibi bir sıçrama olabilir. Bununla birlikte, cüzdanlarımız için endişeliyiz ve siz de olmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar