Pazartesi, Mart 1, 2021
Ana Sayfa Genel COVID-19 teşhisi sonrası egzersiz: Nasıl güvenli yapılır?

COVID-19 teşhisi sonrası egzersiz: Nasıl güvenli yapılır?

Hastalandığınızda dinlenmek ve iyileştikten sonra güvenli bir şekilde egzersiz yapmaya geri dönmek çok önemlidir.

Pek çok soru var: Egzersiz yapmak bizi iyi hissettirir mi? Ne tür bir egzersiz yapmalıyım? Nasıl egzersiz yapmalıyım? virüsden kurtulduktan sonra bile, yıkılmış ve yorgun hissetmenizin bir nedeni var: iltihaplanma.

Parsley Health doktoru Dr. Christopher Coller, ” Vücudunuz herhangi bir hastalıktan, özellikle COVID-19 gibi bir hastalıktan geçtiğinde, virüsü başarıyla temizledikten sonra bile zayıf ve yıkılmış şekilde karşımıza çıkıyor” diyor. “Çünkü enfeksiyonlar vücutta iltihaplı bir tepkiye neden olur. Sitokinler, bağışıklık sistemindeki hücreler tarafından salgılanan küçük proteinler ve diğer enflamatuar moleküller enfeksiyonla savaşmak için yükselir.

Bunun sonucunda bir egzersiz rutinine geri dönmek sağlığınız için önemlidir ve hatta daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilir. Ancak bunu güvenli bir şekilde yapmak önemlidir.

COVID-19’dan sonra tekrar egzersiz yapmak ne zaman uygun olur?

Egzersiz yapmayı düşünmeden önce, bol miktarda uyku aldığınızdan (en az 8 saat veya daha fazla) emin olun ve hasta olduğunuzda genellikle bozulmuş olan uyku düzeninizi yeniden düzenlediğinizden emin olun. “Uyurken, beyniniz doku onarımını teşvik eden hormonları serbest bırakır,” diyor Dr. Coller. “Belirli saatlerde, gece 2 ile 4 arasında uyurken vücudunuzun hücresel ciro oranı üç kat artarak, kelimenin tam anlamıyla vücudun ihtiyaç duyduğu iyileşmeyi hızlandırır.”

Sonra, vücudunuzun virüsü temizlediğinden ve artık semptomlarınız olmadığından emin olmak istersiniz. Endişeleriniz varsa veya iyileşip iyileşmediğinizden emin değilseniz, kendi sağlık uzmanınızla da konuşmalısınız. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, iyileşme şöyle başlar:

  • En az 72 saat boyunca hiç ateşiniz olmadı (ateş düşürücü kullanmadan)
  • Öksürük veya nefes darlığı gibi diğer tüm semptomlar düzelmiştir
  • Belirtileriniz başladığından beri en az 10 gün geçti

Tam olarak iyileşmeniz ne kadar sürer? Bu kişiseldir ve belirtilerinizin ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır.

Maskeler
Maskeler

Yavaş başlamak neden önemlidir?

Yine, yavaş yavaş egzersize başlamak önemlidir.

Coller, “Bazı insanlar koronavirüse girdikten sonra sıkı egzersiz rutinlerine geri dönmeye hevesli olabilirler” diyor. “Bununla birlikte, bu süre zarfında yavaşlamak ve vücudunuzu dinlemek son derece önemlidir. Çok sert hareket genel ilerlemenize zarar verebilir. İyileşme sürecinde vücudunuz hala akciğerlerinizdeki ve diğer dokulardaki iltihaplarla uğraşmaktadır. “

Nefes darlığı, ağrı veya kendinizi yorgun hissettiğinizde kendinizi çok zorladığınıza dair işaretlere dikkat edin.

“Enerji rezervleriniz henüz yeterince restore edilmedi. Egzersiz nedeniyle daha fazla aksilikten kaçınmanın en iyi yolu, aşamalı ve ilerici bir şekilde meşgul olmaktır. Biraz daha nefes darlığı, yorgunluk, ağrılı vb. bunlar biraz fazla zorladığınızı gösterebilir. Tekrar deneyene kadar kendinizi birkaç gün daha dinlendirin. Sonuçta bu, önceki seviyenize dönene kadar hem doktorunuzu hem de vücudunuzu dinleme meselesi olacaktır. ” Dr. Coller diyor.

COVID-19 sonrası egzersiz yapmanın faydaları

Egzersiz, ruh halinizi, bağışıklığınızı ve çok daha fazlasını artırmak ta dahil olmak üzere birçok sağlık yararı sağlar. COVID-19 söz konusu olduğunda, vücudunuzun virüsten kurtulmasına yardımcı olabilecek birçok fayda vardır.

Coller, “Bir hastalığı yendikten sonra egzersiz yapmak, eklemlerinizi, kaslarınızı ve organlarınızı daha yüksek bir faaliyet seviyesine alışmaya teşvik ederek vücudunuzun güç kazanmasına yardımcı olur.” “Artırılmış fiziksel gücün dışında egzersiz, kan basıncını düşürmeye, endorfin adı verilen ruh halini artıran bileşiklerin seviyelerini artırmaya ve kan dolaşımınız boyunca daha fazla miktarda oksijenin dolaşımına izin verebilir. Bu, solunum hastalığından kurtulurken son derece önemlidir. muhtemelen kandaki oksijen seviyeniz değişebilir. “

İyileştiğinizde denemek için en iyi egzersiz türleri 

Hoşunuza giden ve iyi hissettiğiniz her türlü egzersiz size iyi gelecektir. Ancak Dr. Coller COVID-19’a yakalandıktan sonra belirli bir egzersiz türünün faydalı olabileceğini söylüyor.

“Egzersize geri döndüğünüzde, vücut boyunca enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücrelerini içeren sıvı olan lenfatik akışı destekleyen hareketi seçmek idealdir. “Hareketsizlik vücudunuzda sıvı birikintisine sebep olur” diyor Coller.

Coller, ” Bir trambolin üzerinde ribaund yapmak, yoga uygulamak, hatta ip atlamak, lenfatik sistemi yüksek vitese atmaya yardımcı olabilir.” Ayrıca sadece 20 dakika ile başlamanızı ve oradan yukarı doğru çalışmanızı önerir. Deneyebileceğiniz diğer egzersiz formları yürüyüş, germe, koşu veya kolay bisiklet. 

Egzersizlere yavaş başlamanın uzun vadede daha iyi, daha hızlı hissetmenize yardımcı olacağını unutmayın. Bu yüzden yavaş başlayın, vücudunuzu dinleyin ve egzersiz sırasında veya sonrasında kötü hissettiğinizi düşünüyorsanız daima doktorunuzla konuşun. 

Dışarı çıkmanın önemi

Dışarı çıkmak beden, zihin ve ruh için iyidir.
Dışarı çıkmak beden, zihin ve ruh için iyidir.

Muhtemelen D vitamininin birçok şey için gerekli olduğunu duydunuz. Muhtemelen D vitamininin “güneş ışığı vitamini” olarak anıldığını da duymuşsunuzdur. Böylece dışarı çıkmanın sizin için iyi olduğunu tahmin edebilirsiniz! 

Açık havada harika vakit geçirmenin ve doğa ile bağlantı kurmanın ruh halini iyileştirdiği ve kortizol seviyelerini (vücudunuzun ana stres hormonu) azalttığı bilinmektedir.

Aslında, bir Japon doğa terapisi uygulaması olan orman yürüyüşünün stres ve kaygıyı azalttığı kanıtlanmıştır. Bu faydalar muhtemelen ormanın, doğanın tansiyon ve kalp atış hızı gibi stresle ilişkili fizyolojik belirteçler üzerindeki olumlu etkilerinden kaynaklanmaktadır.

İç mekanda çalışıyorsanız, yeterli güneş ışığı ve temiz hava almanız zor olabilir. Normalde içeride yapacağınız aktiviteleri dışarıya getirmeyi deneyin. 

Örnekler: 

  • Evinizin veya ofisinizin dışına ayak uydurun veya tam bir yürüyüşe çıkın
  • Evden çalışıyorsanız ve bir dizüstü bilgisayarınız varsa, en sevdiğiniz saatleri dışarıda geçirmeyi düşünün. Son zamanlarda dışarıda serin sabah saatlerinde çalışmaya başladım ve günlük ruh halimde büyük bir fark yarattı. 
  • Dışarı çıkamıyorsanız, çalışma alanınızı çok fazla güneş ışığı alan bir pencerenin yanına kurmayı deneyin. Pencereden D vitamini absorbe olmaz ve güneşin sıcaklığı hala harika bir duygudur, ruh halinizi iyileştirebilir.

Uyarı: Bu yazıda yer alan bilgiler yalnızca eğitim ve bilgi amaçlıdır. Tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Tıbbi bir durum veya sağlık hedefleri ile ilgili sorularınız için daima bir doktora veya nitelikli bir sağlık uzmanına danışın. KökDizin olarak sağlıklı günler dileriz 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar