Cumartesi, Ocak 23, 2021
Ana Sayfa Genel En iyi 10 Teknoloji firması ve piyasa değerleri

En iyi 10 Teknoloji firması ve piyasa değerleri

Merhaba teknoloji severler, dünyanın en iyi 10 teknoloji şirketini ve değerlerini sizler için sıraladım. 🙂

1-) Saudi Aramco

Saudi Aramco
Saudi Aramco

Şirket petrol üretimi ve arıtma sektöründe iş yapıyor. Dünyanın en değerli şirketi olarak kabul edilen Saudi Aramco’nun piyasa değeri 1.9 trilyon dolar.

2-) Apple

Apple
Apple

ABD’li teknoloji şirketi olan Apple’ın bu sene piyasa fiyatı belli oldu. Şirketin Financial Times’ta yer alan habere göre, değeri 1.4 trilyon dolar oldu. Bu sayede Apple, tek başına ABD’deki teknoloji firmalarından daha fazla değere sahip oldu.

3-) Google

Google
Google

Arama motoru olarak dünya geneline hizmet veren ve en iyi teknoloji şirketleri arasında olan Google’ın piyasa değeri 1.2 trilyon dolar olmuştur.

4-) Microsoft

Microsoft
Microsoft

4 Nisan 1975’te Bill Gates ve Paul Allen tarafından kurulan şirketin Microsoft Office, İnternet Explorer ve Edge gibi yazılımları bilinmektedir. Donanım kısmında Xbox oyun konsolları ve Microsoft Surface tablet serisi öne çıkıyor. Microsoft’un şuan ki piyasa değeri 1.3 trilyon dolardır. Mayıs 2011’de Skype’ı 8.5 milyar dolara ve 2016 Aralık ayında Linkedln’i 26.2 milyar dolara satın almıştı.

5-) Facebook

Facebook
Facebook

2004’te Mark Zuckerbarg tarafından kurulan ve hayatımıza giren ilk sosyal medya uygulaması olan Facebook’un piyasa değeri 634 milyar dolar.

6-) Amazon

Amazon
Amazon

Jeff Bezos tarafından 1994’te kurulan şirket dünyanın en büyük alışveriş sitesi seviyesinde. Şirketin piyasa değeri 931 milyar dolar.

7-) Alibaba Group

Alibaba Group
Alibaba Group

4 Nisan 1999’da kurulan Alibaba Group, web üstünden tüketici ve iş hizmetleri ile elektronik ortamda ödeme hizmetleri, kullanıcılar için bir arama sistemi ve bulut bilişim hizmetlerini sunuyor. Şirketin piyasa değeri 610 milyar dolar.

8 -) Berkshire Hathaway Inc.

Berkshire Hathaway
Berkshire Hathaway

Sigorta, finans, demiryolu taşımacılığı, kamu hizmetleri gibi servisleri sağlayan şirketin piyasa değeri tam olarak 562.39 milyar dolar.

9-) Intel

Intel
Intel

Kaliforniya merkezli olan şirket teknoloji devleri arasında yerini alıyor. Bilgisayar parçaları ile teknoloji sektörüne adını yazdıran bu büyük şirketin piyasa değeri 200 milyar dolar.

10-) Visa Inc.

Visa
Visa Inc.

1958’de kurulan şirket, finansal kurumların ödeme işlemleri ve banka transferleri hizmetlerini sunuyor. Ayrıca şirket dünyanın en büyük ikinci ödeme sistemi olmuştur. 200’den fazla ülkede Visa kartlarıyla ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Şirket Colorado, Virginia, Londra ve Singapur’da işlem merkezlerine sahip. Şirketin asıl yeri ABD’nin San Francisco ve Kaliforniya şehirlerinde. Bu finansal hizmet şirketinin piyasa değeri 441.67 milyar dolardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar