Çarşamba, Nisan 21, 2021
Ana Sayfa Genel Google Drive dosyası nasıl paylaşılır?

Google Drive dosyası nasıl paylaşılır?

Google Drive, temel olarak Google Hesabınızdaki dosyalarınız için ek bir depolama alanıdır. Google Drive’ı dosyalarınızı tutmak, göndermek ve başkalarıyla paylaşmak için kullanabilirsiniz. Gerçekten kullanışlı olan ek bir 15GB alan. Gmail hesabı olan herkesin Google Drive’da da alanı vardır. Bu ikisi bir araya geliyor çünkü Google Drive, Gmail’in sahip olduğu birçok özellikten biri. Bu ek alana istediğiniz her türlü dosyayı koyabilirsiniz ve bunların her zaman güvenli ve doğru yerde olduğunu bilirsiniz. Medyanızı, resimlerinizi, videolarınızı, sunularınızı, ses dosyalarınızı, müziğinizi ve daha pek çok şeyi saklayabilirsiniz. Bu makalede, Google Drive dosyalarınızı nasıl kolayca kullanabileceğinizi ve başkalarıyla paylaşabileceğinizi göstereceğiz. 

Google Drive dosyası nasıl paylaşılır?

Paylaşmak için önce Google Drive’ınıza bazı dosyalar koymanız gerekir. Bunu + simgesine tıklayarak yapabilir ve yeni bir klasör oluşturabilir veya dosyalarınızdan bazılarını oraya koyabilirsiniz. Ancak, bunu nasıl yapacağınızı bildiğinizi ve Google Drive’ınızda zaten bazı dosyalarınız olduğunu varsayacağız, bu yüzden hemen ilk adıma geçeceğiz.

  • Başkalarıyla paylaşmak istediğiniz belgeyi açın.
  • Bilgisayarınızda Google Drive kullanıyorsanız, dokümanı sağ tıklayın ve Paylaş düğmesini tıklayın. Ancak telefonunuzda Google Drive kullanıyorsanız, Dosya düğmesini tıklayın ve ardından ekranınızda yeni küçük pencere göründüğünde Paylaş düğmesini tıklayın.
  • Şimdi, paylaşılabilir bir bağlantı alabilir ve başkalarına verebilirsiniz, böylece bu bağlantı aracılığıyla bu belgeye erişebilirler. Ancak dokümanı görebilmeleri için başkalarına bu bağlantıyı içeren bir e-posta da gönderebilirsiniz.
  • Belgeye erişim izni vermek istediğiniz kişilerin e-postalarını yazmanız gereken küçük bir pencere göreceksiniz. Ve ayrıca, isterseniz bir tür not yazma olasılığı vardır, ancak bu gerekli değildir.
  • Belgeyi gönderdiğiniz kişiye verebileceğiniz çeşitli erişim türleri vardır. Birkaç seçenek mevcuttur, dokümanı yorumlayabilir, görüntüleyebilir veya düzenleyebilirler. Hangisini istediğinizi seçin ve Bitti düğmesine tıklayın.

Bir kişi dokümanı görüntülemek ve girmek istiyorsa, yalnızca sizden aldıkları e-postayı açmalı.

Belgelerinizi bazı sosyal medyalarınızla paylaşma:

Dokümanınızı web’deki diğer kullanıcılarla paylaşmak istiyorsanız, bunu bu basit adımlarla yapabilirsiniz.

  • Belgeyi açıp Paylaş düğmesini tıklattığınızda (önceki paragrafta yer alan 1-2. Adımlara bakın), ekranınızda yeni bir küçük pencere açılacaktır.
  • Başkalarıyla paylaşabileceğiniz bağlantıyı göreceksiniz ve bunun hemen altında Gelişmiş düğmesini göreceksiniz. Üstüne tıkla.
  • Şimdi, Google Drive belgelerini de destekleyen ve belgenizi paylaşabileceğiniz uygulamalardan bazıları listelenecektir. İstediğinizi tıklayın.
  • Seçtiğiniz sosyal medya ağı hesabınıza giriş yapmanız istenecektir. Bunu yapın ve ardından ekranınızda göründüğünde Paylaş düğmesine tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar