Hindistan tüm çalışanların COVID-19 izleme uygulamasını kullanmasını istiyor!

Hindistan tüm çalışanların COVID-19 izleme uygulamasını kullanmasını istiyor

COVID-19 kişi izleme uygulamaları, bugüne kadar bunları kullanıma sunan ülkelerde sıklıkla gönüllülük esaslıydı. Ancak Hindistan’ın etkinliği zorunlu kılıyor. Ülkenin içişleri bakanlığı , kamu veya özel sektördeki tüm çalışanların 4 Mayıs’tan itibaren Aarogya Setu uygulamasını kullanmasını gerektirecek.

Yetkililer, şirket ve hükümet liderlerinin evlat edinmenin uygulanmasından sorumlu olacağını ve ihmal durumunda “ceza” olacağını söyledi.

Uygulama zaten 80 milyon kez indirildi ve amaç sadece ülkedeki her akıllı telefon kullanıcısına (yaklaşık 350 milyon) ulaşmak değil, aynı zamanda interaktif bir ses sistemi ile temel telefon kullanıcılarına ulaşmaktır.

Diğer ülkelerde olduğu gibi, temas izleme uygulamalarının yaygın olarak benimsenmesi, yeni koronavirüsün yayılmasını engellemek için hayati önem taşıyabilir. İnsanlık aşı beklerken daha fazla kilitlenme ihtiyacını azaltabilir veya ortadan kaldırabilirler. Bununla birlikte, hükümetler, kısmen toplu gözetim için kullanılabilecekleri korkularını güvence altına almak için genellikle bu uygulamalara ihtiyaç duymaktan kaçındılar. Hindistan açıkça kamuoyu algısı kadar endişeli değil.

Gizlilik aktivistleri kimsenin şaşırtmasına sevinmezler. Uygulama anonim cihaz kimliklerine dayanıyor ve diğer cihazlarla Bluetooth etkileşimlerinin şifreli kayıtlarını saklasa da, Internet Freedom Foundation uygulamanın veri koruma standartlarını karşılamadığını veya algoritmalar için yeterli şeffaflık sağlamadığını söyledi. Mozilla , Aarogya Setu’nun verilerinin nasıl kullanılacağından emin olmadığı ve halkı korumak için yeterli gizlilik yasaları olmadığı konusunda uyardı. Bu gücün kötüye kullanılmasına neden olmaz.