Salı, Şubat 23, 2021
Ana Sayfa Genel İngiltere bu hafta COVID-19 izleme uygulamasını test etmeye başlayacak!

İngiltere bu hafta COVID-19 izleme uygulamasını test etmeye başlayacak!

İngiltere bu hafta COVID-19 izleme uygulamasını test etmeye başlayacak. Başlamak için, Ulusal Sağlık Servisi (NHS) daha fazla test ve daha geniş temas izleme çabaları ile birlikte, Wight Adası uygulaması pilot olacak.

Adadaki sağlık hizmetleri ve konsey personeli Salı gününden itibaren uygulamaya erişebilecek. 140.000 kişinin geri kalanı uygulamayı Perşembe gününden itibaren indirebilecek. İdeal olarak nüfusun yarısından fazlası uygulamayı kullanacak. Ancak NHS yetkilileri, % 20’den fazla kullandıkça NHS’nin virüsün nasıl yayıldığına dair önemli bilgiler toplayabileceğini söyledi.

Daha önce bildirildiği gibi,  İngiltere Apple-Google merkezi olmayacak. Bunun yerine, NHS’nin teknoloji grubu NHSX, Bluetooth sinyalleri aracılığıyla yapılan kişilerin listesinin, kullanıcıların cihazlarında anonim jeton olarak saklanacağı merkezi bir model seçti. Bir kullanıcının belirtileri veya testleri pozitifse, kişiler verileri analiz eden ve gerekirse bildirim gönderen uygulamaya gönderilebilir.

Eleştirmenler merkezileştirilmiş yaklaşımın gizlilik endişelerini artırdığını söylerdi. NHSX CEO’su Matthew Gould Reuters’e grubun uygulamanın “kalbine tam olarak koymasını” söyledi . Uygulamanın kullanıcıların kim olduğunu, nerede olduklarını veya kime yakın olduklarını bilmediğini açıkladı. İngiltere’nin Bilgi Komiseri Elizabeth Denham, merkezileştirilmiş yaklaşımın İngiltere’nin virüse ilişkin daha fazla bilgi toplamasına izin vereceğini, bunun merkezi olmayan bir yaklaşımın sınırlayabileceğini belirtti.

Ayrıca Dünya’da bir çok ülke bu tarz uygulamalara başladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar