Pazar, Ocak 17, 2021
Ana Sayfa Genel Japonya'daki yapay zeka destekli liman, gemi çarpışmalarını insanlardan daha iyi önlüyor!

Japonya’daki yapay zeka destekli liman, gemi çarpışmalarını insanlardan daha iyi önlüyor!

Büyük kargo gemileri her yıl dünya çapında on milyarlarca ton mal taşıyor ve bu da onları küresel tedarik zincirlerinin hayati bir parçası haline getiriyor. Malları tekne ile taşımak kolay bir iş değildir, ancak Fujitsu yapay zekanın yardım edebileceğini düşünüyor.

Aralık 2019’da yapılan bir denemede bilgisayar ve elektronik üreticisi Fujitsu ve Japonya Sahil Güvenlik, gemi kazalarını önlemede AI’ın (Yapay zeka) etkinliğini başarılı bir şekilde kanıtlamayı başardı.

Fujitisu’nun Zinrai AI sistemini kullanan teknoloji, gemiler arasındaki kaçışları tespit edebildi ve ayrıca Tokyo Körfezi bölgesinde yüksek çarpışma riski olan alanları tahmin edebildi.  Şirket, bu teknolojiyi liman kontrol yetkilileri tarafından kullanılan Gemi Trafik Hizmetleri sistemlerine ekleyerek gemilerin limandan hareketini daha iyi yönetmelerini sağladı.

Fujitsu, teknolojiyi kullanmanın liman operatörlerinin potansiyel çarpışmaları geleneksel sistemlerden iki dakika daha hızlı tespit edebileceği anlamına geldiğini söylüyor. Dahası, sistem, kontrolörlerin deneyiminden bağımsız olarak daha doğru ve tutarlı bir çalışma sağlaıyor. Bu sayede de deniz güvenliğini artırıyor..

Yapay zeka destekli sistem, riske yatkın gemilerde kaptanlara gemilerin gönderilmesine ilişkin uyarı sayısının iki katını verdi. Liman yetkilileri bunun deniz güvenliğini artırdığına inanıyor.

Japon liman yetkilileri, her yıl tedarik zincirleri, mürettebat güvenliği ve çevre üzerinde etkili olan 280’den fazla deniz kazası olduğunu söylüyor. Deniz kazalarını en aza indirmek kolay değildir. Ancak Fujitsu’nun sistemi kesinlikle doğru yönde bir adım atıyor gibi görünüyor.

Deniz Trafik Departmanı Japon Sahil Güvenlik Müdürlüğü de şöyle bir açıklama yaptı. “Saha denemesi Fujitsu’nun çarpışma riski tahmin teknolojisinin operasyon kontrolörlerine yardım etmede etkili olduğunu gösterdi”. Japon liman yetkilileri şimdi bu teknolojiyi geliştirmeye ve uygulamaya devam etmeyi planlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar