Koronavirüs nasıl yok edilir – UV ışığı

Koronavirüs nasıl yok edilir

Büyükşehir Ulaşım Otoritesi, New York şehrinin metrolarını ve otobüslerini dezenfekte etmek için güçlü ultraviyole lambalar kullananan bir cihaz başlattı.

Ajans, ilk aşama olarak metroları, otobüsleri ve metro istasyonlarını temizlemek için 150 mobil cihaz dağıtacağını söyledi. İkinci aşamada MetroNorth ve Long Island Rail Road banliyö trenleri üzerinde durulacak. MTA, NY1’e göre projeye 1 milyon dolar harcayacağını söyledi.

Çaba, MTA ve Columbia Üniversitesi arasındaki bir ortaklığın bir parçasıdır. Bu da UV ışığının geçiş sistemindeki hastalıkları öldürmek için kullanılabileceğini teorize etmektedir. MTA, her gece dört saat boyunca tüm metro sistemini kapatmak için benzeri görülmemiş bir adım attığı gece temizlik prosedürleri sırasında cihazları kullanıyor.

MTA New York Transit
MTA New York Transit

Columbia Üniversitesi Radyolojik Araştırmalar Merkezi müdürü David Brenner, “Mevcut gece metro ve otobüs dezenfeksiyon programında kullanılacak UV ışığı COVID-19’dan sorumlu virüsü öldürmede çok etkili” dedi. “Burada yaptığımız şey metrodaki virüsün seviyesini düşürmek ve bu nedenle metroda COVID-19’u yakalama riskini azaltmak.”

Çift kafalı lambalar , UV ışıklarının “koronavirüsler, SARS, İnfluenza ve Ebola dahil Sınıf 2 ve 3 virüslere karşı etkililiği olduğunu” söyleyen Denver merkezli bir başlangıç ​​Puro Lighting’ten satın alındı .

“ÇİFT BAŞLI LAMBALAR, DENVER MERKEZLİ PURO LİGHTİNG FİRMASINDAN SATIN ALINDI”

Lambalar, “UVC” olarak adlandırılan ışınların spektrumuna, doğrudan maruz kaldıklarında insanlara zararlı olabilecek daha kısa, daha enerjik bir dalga boyundan oluşan nispeten belirsiz bir ışın yayar. MTA, “çalışanların ve müşterilerin güvenliğini sağlamak için” katı protokolleri izleyeceğini söyledi.

UVC, ister insanlarda ister viral partiküllerde olsun, organik materyali öldürmede özellikle iyidir. Bazı uzmanlar, yeni koronavirüsün yok edilmesinde etkili olabileceğine inanmaktadır.

UVC lambalar ve robotlar, suyu, laboratuvar ekipmanı gibi nesneleri, otobüs ve uçak gibi mekanları sterilize etmek için yaygın olarak kullanılır. MTA sonuçları iyi ise, transit yetkililer cihazı daha fazla tren ve otobüs içerecek şekilde genişleteceklerini söylediler.

MTA New York Transit
MTA New York Transit

Bu ayın başlarında, New York Valisi Andrew Cuomo ve New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, 6 Mayıs’tan itibaren kapsamlı dezenfeksiyon için her akşam 01:00 – 5:00 saatleri arasında metro hizmetini kapatacaklarını açıkladılar.

MTA, salgının başlangıcından bu yana yüzde 90’lık bir düşüş kaydetti. Ancak New Yorklular toplu taşıma araçlarına binerken daha güvenli hissetmeye başladıkça bu sayılar yavaş yavaş artıyor. Birçok temel işçi hala her gün işe gidip gelmek için MTA’ya güvenmektedir. Şimdiye kadar 120’den fazla MTA çalışanı virüsten hayatını kaybetti.