Profesyonel ve Kişisel Yaşamı Dengeleme

Profesyonel ve Kişisel Yaşamı Dengeleme

İş ve yaşamınızı dengelemek oldukça zor olabilir. Bir kariyer fedakarlık gerektirir ve çok zamanınızı alabilir. Bazı kariyer esnek değildir ve çocuğunuzun ilk adımı gibi önemli bir olayı kaçırabilirsiniz. Bu makale, kariyer ve özel hayatınızı dengeleme yollarına bakacaktır.

Profesyonel ve kişisel hayatı dengeleme yolları

Size özgürlük verecek bir kariyer seçin

Özgürlüğünüze değer veriyorsanız, size ihtiyacınız olan özgürlüğü sağlayacak bir kariyer seçmeniz gerekir. Ailenizle vakit geçirmek için her gün 17.00’de iş bırakamazsınız. Öğretmenler yaz tatili yapacaklar ve bu onlara daha fazla kişisel zaman ve esneklik sağlıyor. Ne zaman bir kariyer seçerseniz, çalışma sırasında özgürlüğe sahip olabilmeniz için size yeterince kişisel zaman verecek bir şey seçin.

Her şey için zaman ve yer

İş ve kişisel hayatı ayırmanız gerekir. İşte, özel hayatınızı tartışırsınız. Bir iş arkadaşınızla çıkıyorsanız, bu son derece önemli olacaktır. Çalışma saatleri dışında randevu alacaksınız. İşyerinizde bulunan dosyaları eve götürmeyin ve aile zamanınızı bozmayın. Çocuklarınıza öncelik verin ve ihtiyaç duydukları dikkati verin.Çok çalışın ve görevinizi bitirin, böylece eve geldiğinizde sevdiklerinize ihtiyaç duydukları bölünmemiş dikkati verebilirsiniz.

Teknolojiyi kendi yararınıza kullanın

Teknoloji, evden çalışma gibi profesyonel avantajlar sağlar. Ofise gitmek zorunda değilsiniz, video konferansa katılmak zorundasınız. Eğer iş yerindeyseniz diğer önemli kişinize bir e-posta gönderebilir ve kendilerini özel hissetmelerini sağlayabilirsiniz. İşteyken arkadaşlarınız ve ailenizle bağlantıda kalabilirsiniz, ancak kötüye kullanmayın. Odaklanmaya devam edin ve işinizi yapın.

Tatil yapın

Tatili aileniz ve arkadaşlarınızla kaliteli zaman geçirmek için kullanmalısınız. Tatil avantajlarından yararlanmak için belirli kriterlere uymanız gerekir. Gereksinimleri yerine getirdiğinizden emin olun.Bu, şirketinizin politikasına bağlıdır.

Zaman yönetimi

Eğer kariyer ve kişisel yaşamınızı dengelemek istiyorsanız zaman yönetimi çok önemlidir. Gününüzü planlayın ve bir programla çalışın. Programınıza sadık kalırsanız daha fazlasını başarabilirsiniz. 9-5 çalışırsanız sabah ve akşamları nasıl geçireceğinizi planlayacaksınız.İyi zaman yönetimi becerisine sahip insanlar tatmin edici bir hayat yaşayabilirler.

Mevcut kaynakları feda etme ve kullanma

Eşinizle zaman geçirin. Hafta sonları aylık tarihler planlayın. Oğlunuzun mezuniyeti gibi önemli bir etkinliğiniz olduğunda yöneticinize önceden haber verin. Çoğu işveren, özellikle çok önemli olduğunda, çalışanlarının bir gün izin taleplerini karşılayacaktır. Ailenin önemini biliyorlar ve çalışanlarının aileye yönelmesini istiyorlar. Bazı şirketler çocuklu çalışanlara günlük bakım hizmeti sunmaktadır. Hizmet mevcutsa bunu kullanabilirsiniz.

İhtiyacınız olduğunda yardım alın

Her zaman kahraman rolünü oynayamayacağınızı anlamalısınız.  İhtiyacınız olduğunda yardım almanız gerekir.İş yerinde yardıma ihtiyacınız varsa iş arkadaşlarınızdan size bir proje konusunda yardımcı olmalarını isteyin. Daha fazlasını başarabilmeniz için yardım istemek uygundur.

Sonuç olarak kıymetli okuyucular..

Kariyerinizi ve profesyonel yaşamınızı dengelemek zor olabilir. Her iki dünyanın da en iyisini istersiniz, böylece tatmin edici bir hayat yaşayabilirsiniz. Kariyer ve kişisel hayatı dengelemek için yapabileceğiniz şeyler arasında zaman yönetimi ve fedakarlık yapmak sayılabilir. Gerçek şu ki, hepimizin yeterli zamanımız var.