Spotify: ‘Her gün artık hafta sonu gibi görünüyor’

Spotify: 'Her gün artık hafta sonu gibi görünüyor'

İnsanların küresel COVID-19 pandemik sonucunda Spotify’da şarkı dinleme alışkanlığı bile değişti.

Spotify 31 Mart’ta sona eren 3 aylık kazanç grafiğini yayınladı. 3 ay içerisinde beklenen bir şekilde kullanıcıya ve tahminlerinin karşılandığını söylediler.

Ancak insanların günlük rutinlerinin değiştiğini de belirttiler. “Sabah rutinleri önemli ölçüde değişti,” diyor Spotify. “Her gün artık haftasonu gibi görünüyor.” şeklinde açıklama yaptılar.

Bu duruma aslında normal. İnsanların çoğu evinde karantinada kalıyor. İşe veya okula gitmiyorlar. Bu nedenle de sabah erken kalkmıyor bir çok insan ve yolculuk sırasında müzik dinlemiyorlar.

Bununla birlikte şirket, TV ve oyun konsolları aracılığıyla müzik dinleyen kitlenin yüzde 50’den fazla arttığını söylüyor.

Spotify, pandeminin işinin bazı alanlarında olumsuz bir etkiye sahip olduğunu ve olumsuz bir etkisi olacağını kabul ediyor. Şirket bu rakamların bazı alanlarda toparlandığını söylese de, tüketim ve günlük aktif kullanıcılar pandemi tarafından erken vurulan İtalya ve İspanya gibi pazarlarda etkilendi. Ancak, aylık aktif kullanıcılar ve ücretli abone sayısı, tüketimin azaldığı alanlarda bir düşüş görmemiştir.

Spotify, şu anda dünya çapında aylık 286 milyon aktif kullanıcıya (%31 artış) ve 130 milyon aboneye (ayrıca %31 artışa) sahip olduğunu söylüyor. Hesaplarını iptal eden kullanıcı sayısı genel olarak azalsa da Spotify, ABD’deki hesaplarını iptal eden altı kişiden birinin COVID-19’u bir sebep olarak gösterdiğini ve bunun da ekonomik durum iyileştikten sonra hesaplarını yenileyeceklerini söylediklerini belirtiyor.