Windows 10’da Sabit Sürücünüzü Birleştirme

Windows 10'da Sabit Sürücünüzü Birleştirme

Zamanla, bir sabit disk, dosya sistemindeki parçalanma nedeniyle daha az verimlilikle çalışmaya başlayabilir. Sürücünüzü hızlandırmak için, yerleşik bir araç kullanarak Windows 10’da birleştirebilir ve optimize edebilirsiniz.

Sürücü birleştirme Nedir?

Zamanla, dosyaları oluşturan veri blokları (fragmanlar) sabit diskin yüzeyi etrafındaki birden çok yere dağılabilir. Buna parçalanma denir. Birleştirme, bu blokların tümünü fiziksel alanda birbirine yakın olacak şekilde hareket ettirir, bu da diskteki verilere erişirken okuma sürelerini hızlandırır.

Windows 10’da Sabit Diskinizi Birleştirme

İlk olarak, Windows tuşuna basın veya görev çubuğunuzdaki arama kutusunu tıklayın ve “birleştir” yazın. Başlat menüsündeki “Sürücüleri birleştir ve iyileştir” kısayoluna tıklayın.

“Sürücüleri En İyi Duruma Getir” penceresi görünecek ve sisteminizdeki optimizasyon ve birleştirme için uygun olan tüm sürücüleri listeleyecektir. Sürücülerinizden biri görünmüyorsa, bunun nedeni Windows 10’un yalnızca NTFS dosya sisteminde biçimlendirilmiş sürücüleri optimize edebilmesi olabilir . ExFAT olarak biçimlendirilen sürücüler listede görünmez.

Listeden birleştirmek istediğiniz sürücüyü seçin, ardından “En İyi Duruma Getir” seçeneğine tıklayın.

Sabit disk sürücüsünde bu bir birleştirme yordamı çalıştırır. SSD’lerde, sürücünüzün çalışmasını hızlandırabilecek bir TRIM komutu çalıştırır, ancak  Windows bunu modern sürücülerle arka planda yaptığı için gerçekten gerekli değildir .

Diskin iyileştirilmesi ve birleştirilmesi gerekiyorsa, işlem başlayacaktır. Mevcut Durum sütununda tam ilerleme yüzdesi göstergesi göreceksiniz.

İşlem tamamlandığında, Son Çalıştırma sütunundaki zaman güncellenir ve Mevcut Durum “Tamam (% 0 parçalanmış)” gibi bir şey olur.

Tebrikler, sürücünüz başarıyla birleştirildi. İsterseniz, “Zamanlanmış Optimizasyon” bölümündeki “Aç” düğmesini tıklayarak Sürücüleri En İyileştir penceresinde düzenli birleştirme oturumları planlayabilirsiniz. Bu şekilde, ileride manuel olarak yapmayı hatırlamanız gerekmeyecek.

Sürücüleri Optimize Et penceresini kapatmaktan ve bilgisayarınızı normal şekilde kullanmaktan çekinmeyin ve bilgisayarınızın adımında biraz daha fazla hız hissederseniz şaşırmayın.