Pazar, Ocak 17, 2021
Ana Sayfa Bilim Yağmurdan elektrik üretilecek!

Yağmurdan elektrik üretilecek!

Bir çok uzman şu ana kadara yağan yağmur damlalarından enerji üretmek için çok çabaladılar. Ancak şu ana kadarki girişimleri başarısız olmuştu. Araştırmacılar , su damlalarından şaşırtıcı derecede yüksek bir voltaj üretmek için alan etkili bir transistör tarzı yapı kullanan bir jeneratör geliştirdi. Tek bir damla yağmur ile 140V veya 100 küçük LED ampulü kısaca aydınlatmak için yeterli güç elde edilebiliyor.  Bilim adamları, yapısı olmayan önceki jeneratörlerin binlerce kat daha az anlık güç yoğunluğu ürettiğini söyledi.

Yeni tasarım, bir alüminyum elektrodu “yarı kalıcı” elektrik yüküne sahip bir malzeme olan PTFE ile katmanlı bir indiyum kalay oksit elektrotla birleştirir. Bir damla PTFE / kalay yüzeyine çarptığında, iki elektrodu köprüler ve kapalı devre bir devre oluşturur. Bu, depolanan ücretleri tamamen serbest bırakmaya yardımcı olur. Teknoloji, sürekli yağışları da kaldırabilir. Sürekli düşüşler varsa, yük birikir ve sonunda bir doygunluk noktasına çarpar.

Bu buluşun pratik hale gelmesi için daha alınması gereken çok yol var. Kısa bir enerji patlaması kolaydır. Sürekli güç için yeterli miktarda birikmesi başka bir konudur. Yine de, potansiyel kullanımları görmek kolaydır. Sıçrayana su damlalarından enerji elde eden bu transistörü şemsiye veya su şişesi gibi sürekli su damlacıkları ile temas eden eşyalara uygulamak da mümkün görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar