YouTube’da, TikTok’a rakip uygulama: “Shorts”

Youtube Shorts

Son zamanlarda büyük bir çıkış ile en çok kullanılan uygulamalar arasında yerini alan TikTok, ortalama Çin dışında günlük 41 milyon aktif kullanıcıya sahip. YouTube’da şu anda TikTok’a rakip olmayı amaçlayan Shorts adlı yeni bir uygulama üzerinde çalışıyor. YouTube, Çin merkezli Bytedance tarafından kurulan viral uygulama ile rekabet etmek için geniş lisanslı müzik kataloğundan yararlanmayı planlıyor.

TikTok, geçtiğimiz 12 ay içerisinde Apple ve Google uygulama mağazalarından yaklaşık 842 milyon defa indirildi. Bu da çok büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olduğu anlamına geliyor. TikTok’u tahtından indirmek için bir çok benzer uygulama piyasaya sürülmüştü ancak hiç biri bu kadar çok kullanıcıya sahip olamadı ve bu kadar popüler olmayı başaramadı. Ayrıca TikTok 2019 yılında uygulama içi satın alımlardan 177 milyon dolar gelir elde etti.

Çıkacak olan “Shorts” uygulaması da TikTok’a benzeyecek gibi duruyor. Kısa videolar ve filtreler ile bir rakip olacak. YouTube, “Shorts” ismi ile çıkaracağı uygulamayı yıl sonuna kadar çıkarmayı planlıyor. Dünyanın en büyük video platformu olan YouTube, TikTok’a rakip olarak çıkaracağı uygulama ile ne kadar başarı elde edecek yakında öğreneceğiz.