Perşembe, Ocak 21, 2021
Ana Sayfa Haber 5G korona virüsü etkiler mi?

5G korona virüsü etkiler mi?

Çevrimiçi komplo teorileri, yeni koronavirüs pandemisini son zamanlarda 5G teknolojisinin piyasaya sürülmesiyle ilişkilendirmeye çalışıyor. Bilimsel bağlantı olmamasına rağmen, İngiltere’de 5G kulesi ateşe verildi. 

Sosyal medyada yayılıyor!

Facebook, Nextdoor ve Instagram’da paylaşılan teoriler yaygın bir şekilde yayılıyor ve ABD Federal Acil Durum Yönetim Ajansı (FEMA) ve Federal İletişim Komisyonu’nun (FCC) açık bir şekilde ifade etti : “5G teknolojisi koronavirüse neden OLMAZ .”

5G ve koronavirüsü birbirine bağlamaya çalışan komplo teorilerinin hiçbiri anlamlı değil. Virüs 5G’ye erişimi olmayan ülkelerde yayılıyor, 5G’den gelen frekanslar vücudunuza zarar veremiyor.

Corona gerçeği!

COVID-19’a hiçbir şekilde elektromanyetik dalgalarla ilgili olmayan bulaşıcı bir virüs neden oluyor. 5G ve COVID-19 arasındaki genel korelasyon bile incelemeye dayanmaz: her ikisi de kabaca aynı anda gerçekleşen küresel fenomenlerdir, ancak belirli ülkelere baktığınız anda korelasyon ayrılır.

İngiltere’de NHS İngiltere tıbbi direktörü Profesör Stephen Powis, 5G ile koronavirüs arasındaki bağlantıları “çirkin” ve “mutlak ve mutlak çöp” olarak nitelendirdi. İngiltere hükümeti de “tehlikeli saçmalık” iddialarını markalaştırdı ve komplo teorilerini “crackpot” olarak etiketledi.

Bu teorilerin bazıları, yeni koronavirüsün 5G yoluyla iletilebileceğini veya 5G’nin bağışıklık sistemini baskıladığını göstermektedir. Her ikisi de doğru değil. 5G ve virüsün neden bağlı olmadığını anlamak için, 5G radyo dalgalarının neden sadece vücudunuzdaki hücrelere zarar verecek veya bir virüs iletecek kadar güçlü olmadığını anlamalısınız. 

5G ve insan sağlığı
5G ve insan sağlığı

3G, 4G

Ondan önceki 4G veya 3G’ye benzer şekilde, 5G’de kullanılan radyo dalgaları düşük frekanslı ve iyonlaştırıcı olmayan radyasyondur. Bunlar elektromanyetik spektrumun X-ışınları, gama ışınları ve ultraviyole ışınları gibi iyonlaştırıcı radyasyon kaynaklarına karşı ucundadır.

Bu 5G radyo dalgaları vücudunuzu ısıtacak ve bağışıklık sisteminizi zayıflatacak kadar güçlü değildir. BBC ile yapılan bir röportajda, Reading Üniversitesi’nde hücresel mikrobiyoloji profesörü Simon Clarke, “5G’nin bağışıklık sisteminizi düşürdüğü fikri incelemeye dayanmıyor.

Benzer şekilde, radyo dalgaları ve virüsler de aynı şekilde bulaşmaz. Yeni koronavirüs, bir kişiden diğerine, tipik olarak hasta bir kişi öksürdüğünde, hapşırdığında veya nefes aldığında üretilen küçük tükürük damlacıkları yoluyla yayılır. Radyo dalgalarıyla bulaştırabileceğiniz tek virüs türü, insanları değil bilgisayarları etkileyen virüslerdir.

5G komplo teorileri

Bu 5G komplo teorisini gerçekliğe geri götüren diğer gerçekler, pandeminin 5G’nin henüz kullanılmadığı İran, Hindistan ve Japonya gibi ilçeleri vurmasıdır. İran’ın bu yıl içinde teknolojiyi hayata geçirme planları ile 5G’deki düzenlemelerini henüz tamamlamadığını bildirdi. İran şu anda 66.000’den fazla onaylanmış COVID-19 vakasına sahiptir. 

Japonya sadece geçen hafta 5G hizmetlerini sunmaya başladı ve pandemi nedeniyle Hindistan’ın 5G lansmanı gecikebilir. Aynı zamanda, Güney Kore’de bir yıldır 5G kuleleri vardı ve sadece Wuhan salgını sonrasında COVID-19 vakalarını görmeye başladı.

Daha geniş 5G korkuları büyük ölçüde düzenleyiciler, bilim adamları ve bağımsız gruplar tarafından ele alınmıştır. 5G’nin bazı uygulamaları, 4G veya 3G’den daha yüksek bir radyo dalgası frekansı olan milimetre dalga (mmWave) bant iletimlerini kullanırken, İngiltere’deki düzenleyiciler uluslararası kılavuzların çok altında 5G elektromanyetik radyasyon seviyeleri kaydetmiştir.

 Uluslararası İyonlaştırıcı Olmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu (ICNIRP) da 5G’nin insan sağlığı için risk oluşturduğuna dair bir kanıt bulamadı.

5G ve insan sağlığı
5G ve insan sağlığı

ICNIRP , yedi yıllık bir çalışmanın ardından geçen ay yönergelerini güncelledi. ICNIRP başkanı Eric van Rongen, “5G teknolojileri bu yeni yönergelere uyulduğunda zarar veremeyecektir” dedi.

Bu koronavirüs 5G komplo teorilerinin çoğu aktif dezenformasyon kampanyalarından kaynaklanmıştır. Bir New York times geçen yıl Rus kampanyaları, etkin 5G sağlık korkular istismar edildi uyardı. Rus hükümeti tarafından finanse edilen bir TV ağı olan RT America, bir RT muhabirinin 5G’nin “sizi öldürebileceğini” iddia ettiği bir yıldan uzun bir süre önce bir rapor yayınladı.

Bir Avrupa Birliği görev gücü de, bazı devlet ve devlet destekli aktörlerin jeopolitik çıkarları ilerletmek için halk sağlığı krizinden yararlanmaya çalıştıklarını belirten birçok dezenformasyon kampanyasını izliyor .

Son saçak teorilerinin birçoğu, bilimsel olarak temelsiz bir iddia yayınlayan ve “5G’nin hayatı tehdit edici” olduğu ve pandeminin kökenlerini Çin’in Wuhan’daki 5G teknolojisinin piyasaya sunulmasıyla ilişkilendirmeye çalışan bir Belçikalı gazeteden kaynaklanıyor gibi görünüyor. 

Yeni koronavirüs ortaya çıktı. Makalede alıntılanan pratisyen, “Ben bir gerçek kontrolü yapmadım” diye itiraf etti, ancak komplo teorisyenlerinin bunu İngilizce konuşan Facebook sayfalarına hemen yaymasını engellemedi.

Hücre kulesi saldırılarından sonra, İngiltere mobil operatörleri halkın üyelerini yanlış iddiaları yaymamaya çağırıyor. İngiltere’nin en büyük dört mobil operatörlerinin yaptığı açıklamada “Lütfen bu durağı yapmamıza yardım edin” dedi . “Kilit çalışanlarımızın istismarına tanıklık ederseniz lütfen bildirin. Yanlış bilgi görürseniz, lütfen çağırın. ” sözlerini belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar