Cuma, Ocak 22, 2021
Ana Sayfa Bilim 5G teknolojisinin getirdiği 2 büyük tehlike! Radyasyon ve Güvenlik açığı

5G teknolojisinin getirdiği 2 büyük tehlike! Radyasyon ve Güvenlik açığı

Merhaba teknoloji severler, yakın zamanda hayatımıza giren 5G teknolojisinin iyi ve kötü yanlarını, insan sağlığına etkilerini sizlerle paylaştım. Umarım faydalı olur 🙂

İspanya’nın Barcelona şehrinde 2 ay önce 5G kullanılması ile yapılan cerrahi bir operasyon, bu teknolojiyi dünyaca ilgi odağı haline getirdi. Monitör üzerinden takip edilen görüntüde 0.01 saniye gecikme başarısının olduğu ameliyat tüm dünyada 5G hakkında olumlu düşünen insanların sayısını artırdı.

Dünyada 5G teknolojisini kullanan ilk ülke Güney Kore oldu. Çoğu şirket 5G teknolojili cihazları piyasaya sürdü. Fakat İsviçre ve Belçika ülkelerinde 5G’ye karşı yapılan haberler nedeniyle teknolojinin ülkede yasal olarak kullanılması engellendi.

5G Teknolojisi
5G Teknolojisi

Peki neden çoğu ülke 5G’ye hızlı bir geçiş yapmışken, bu ülkeler geri planda duruyor?

Baz istasyonlarının artması ile gelen Radyasyon riski!

Avrupa ülkeleri 5G teknolojisinin yüksek frekanslı radyasyon yaydığını söyleyerek bu yeniliğe karşı çıkıyor. Bu konuda uzman bazı şirketler ve bilim adamları, 5G teknolojisinin yaydığı yüksek frekanslı radyasyon seviyesinin insan sağlığı için ciddi tehlike oluşturabileceğini belirtiyor.

5. nesil mobil ağ olan 5G’nin, frekansı ve bant genişliği oldukça yüksek seviyede. 10 Gbit hıza ve oldukça düşük bir gecikmeye sahip olan bu teknoloji, 28-100 GHz frenkans hızlarında çalışıyor.

Bu değerler 4G’den 1000 kat daha hızlı olduğunu gösteriyor. Fakat bu teknolojinin yüksek data transferi yapabilmesi için 5G baz istasyonlarının 4G’den daha çok döşenmesi gerekiyor yani ortalama her 150 metrede bir sinyal güçlendirici antenlerin bu yapıyı desteklemesi şart.

5G Baz İstasyonu
5G Baz İstasyonu

Bu teknolojinin verebileceği zararlar hakkında rapor hazırlayan International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection (ICNIRP), yüksek frekansa maruz kalan canlılarda ciddi sağlık problemlerin yaşanabileceğini belirtiyor. EMF (Elektromanyetik alan) Bilim İnsanları Kurulunda çalışan araştırmacılar bu teknolojinin insan ve hayvan sağlığını ciddi tehlikeye sokacağını belirtiyor.

“Düşük radyasyon sağlığa zararlı değildir” ifadesi yanlış!

Helsinki Üniversitesi’nden moleküler biyoloji profesörü Dariusz Leszczynski, 5G’nin sağlığa etki edecek risklerden çoğu kişinin haberi olmadığını söyleyerek, “5G emisyonlu radyasyonun etkilerinin biyomedikal olarak araştırılmadı. 5G’nin güvenli olduğu görüşü, düşük seviyeli radyasyon sağlığa zararlı değildir varsayımına dayanıyor” dedi.

Almanya’daki Aachen Üniversitesinin Elektromanyetik Çevre Uyumluluğu Araştırma Merkezi, yüksek frekans alanları ile kanser teşhisi konan fareler arasında bağıntı olduğunu gösteren bir rapor hazırladı. Bu rapora göre, iki sene boyunca günde 9 saat elektromanyetik frekansa maruz bırakılan farelerin beyin, kalp ve sinir sistemlerinde bozulmalar görüldüğü ve hücre ölümlerinin yaşandığı belirtildi.

5G Bağlantısı
5G Bağlantısı

5G’deki güvenlik açıkları

5G tehlikesi sadece sağlık alanını riske sokmuyor. 5G’nin ayrıntılı özelliklerini etkili bir güvenlik analizinden geçiren ETH Zürih, Lorraine Üniversitesi ve Dundee Üniversitesi araştırma görevlileri, şu andaki hizmet kapasitesi nedeniyle bir hayli çok güvenlik açığının bulunduğunu, bu durumun da oldukça fazla siber saldırıya yol açabileceği belirtildi.

Siber saldırı yapılabilecek yayın sayısında artış!

Avrupa Birliği’nin (AB) 9 Ekim 2019’daki raporuna göre, 5G ile ilgili güvenlik açığı olarak bu teknolojinin uygulanabilmesi için mobil ağlara bağlı olmamız şart ve bu sebeple de siber saldırı yapılabilecek kanalların arttığı yönünde bilgi verildi. Başka bir açıklama, Avrupa Birliği dışından gelecek özellikle devlet destekli ciddi siber saldırıların oldukça önemli güvenlik problemlerine sebep olabileceğini ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar