Apple ve Google, iOS ve Android’de bir koronavirüs izleme sistemi oluşturuyor

Apple ve Google, iOS ve Android'de bir koronavirüs izleme sistemi oluşturuyor

COVID-19 ile mücadelede potansiyel olarak büyük bir adım

Apple ve Google , yeni koronavirüsün yayılmasını izlemek için kullanıcıların Bluetooth Düşük Enerji (BLE) iletimleri ve sağlık kuruluşlarından onaylı uygulamalar aracılığıyla veri paylaşmasına izin veren bir sistem duyurdu .

Sistem ayrıca, virüs bulaşmış bir kişiyle yakın temas halinde olup olmadıklarını indiren kullanıcıları da aktarıp onları uyaracaktır.

Apple ve Google, Mayıs ayı ortasında bir çift iOS ve Android API’si tanıtacak ve bu sağlık yetkililerinin uygulamalarının bunları uygulayabileceğinden emin olacaklar.

Bu aşamada, kullanıcılar, kişi izlemeye katılmak için, uygulamayı benimsemeyi sınırlandırabilecek bir uygulama indirmeleri gerekir. Ancak API tamamlandıktan sonraki aylarda şirketler, iOS veya Android telefonu olan herkesin hemen kullanabileceği bir seçenek olarak temel işletim sistemine izleme işlevselliği oluşturmaya çalışacaklar.

Apple ve Google, iOS ve Android'de bir koronavirüs izleme sistemi oluşturuyor

Kontakt bir kişinin kiminle temasa geçtiğini ve başkalarına bulaşmasını engellemeye çalışmayı içeren temas izleme – COVID-19’u içermenin en umut verici çözümlerinden biridir, ancak bunu yapmak için dijital gözetim teknolojisini kullanmak büyük gizlilik endişelerini gündeme getirir.

Apple ve Google insanların gizliliğini koruyabilecek mi ?

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği , kullanıcıların telefon verileriyle izlenmesiyle ilgili endişeler ortaya koydu ve herhangi bir sistemin kapsamının sınırlandırılması ve kullanıcı gizliliğinden ödün vermekten kaçınması gerektiğini savundu.

GPS verilerinin kullanılması gibi diğer bazı yöntemlerin aksine, bu Bluetooth planı insanların fiziksel konumlarını izlemez. Temel olarak yakındaki telefonların sinyallerini 5 dakikalık aralıklarla alır ve aralarındaki bağlantıları bir veritabanında depolar. Bir kişi yeni koronavirüs için pozitif test yaparsa, uygulamaya virüs bulaştığını söyleyebilir ve önceki günlerde telefonları yakın mesafeden geçen diğer insanları bilgilendirebilir.

Sistem ayrıca verilerini paylaştıktan sonra bile, kişilerin tanımlanmasını önlemek için bir dizi adım atmaktadır. Uygulama düzenli olarak Bluetooth üzerinden bilgi gönderirken, statik bir kimlik yerine anonim bir anahtar yayınlar ve bu tuşlar gizliliği korumak için 15 dakikada bir döngü yapar. Bir kişi enfekte olduğunu paylaşsa bile, uygulama yalnızca bulaşıcı oldukları dönemdeki anahtarları paylaşır.

Kritik olarak, telefonların eşleştirildiği, bulaşıcı olduğu veya başka şekilde merkezi olarak erişilebilir bir ana liste yoktur. Bunun nedeni, telefonların kendilerinin gizliliği korumak için gerekli kriptografik hesaplamaları gerçekleştirmesidir. Merkezi sunucular, bu anahtarlar arasındaki etkileşimler yerine yalnızca paylaşılan anahtarların veritabanını korur.

Yöntemin hala potansiyel zayıflıkları vardır. Kalabalık bölgelerde, aslında kullanıcıyla yer paylaşmayan bitişik odalardaki insanları işaretleyebilir ve böylece insanlar gereksiz yere endişelenebilir. Ayrıca, bir kişinin ne kadar süre maruz kaldığının nüansını yakalamayabilir – örneğin, tüm gün enfekte olmuş bir kişinin yanında çalışmak, sizi sokakta yürümek yerine çok daha büyük bir viral yüke maruz bırakacaktır.

Bakalım neler olacak program ne zaman çıkacak işe yarayacak mı ? Bu soruların cevaplarını bekliyoruz.