Cumartesi, Ocak 23, 2021
Ana Sayfa Haber Avrupa'daki süper bilgisayarlar kripto para hack'lerine düştü!

Avrupa’daki süper bilgisayarlar kripto para hack’lerine düştü!

Kriptolama saldırıları karşımıza çıkan yeni olaylar değiller. Eskiden beri yaşanan bir olay. Ancak son zamanlarda bu işlemin artmasıyla adından sıkça bahsedilir hale geldi.

ZDNet , suçluların geçtiğimiz hafta Edinburgh Üniversitesi ARCHER, bwHPC2nin beş bilgisayar kümesi ve Ludwig-Maximilias Üniversitesi’nde bir küme de dahil olmak üzere birçok Avrupa süper bilgisayarına Monero madencilik kötü amaçlı yazılım bulaştığını  bildirdi.

Cado Security, saldırıların benzer kötü amaçlı yazılım dosya adları, aynı güvenlik açığı ve paylaşılan teknik göstergeler kullanılarak Kanada, Çin ve Polonya’daki üniversitelerin güvenliği ihlal edilmiş SSH girişleri kullanılarak gerçekleştirildiğini tespit etti. Bu onların aynı kötü aktörün işi olabileceğini gösteriyor. ARCHER söz konusu olduğunda, saldırıların Çin IP adreslerinden geldiği anlaşılıyor.

Sebep ne olursa olsun, süper bilgisayar operatörlerinin hizmetlerine en çok ihtiyaç duyulduğu bir zamanda yaşanılan bu olaylar hiç hoş değil ve hizmeti olumsuz etkiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar