Cuma, Şubat 26, 2021
Ana Sayfa Haber Büyük telekomlar, korona virüsün izlenmesine yardımcı olmak için telefon konum verilerini AB'ye...

Büyük telekomlar, korona virüsün izlenmesine yardımcı olmak için telefon konum verilerini AB’ye verecek

Dünyadaki hükümetler umutsuzca korona virüsün yayılmasını engellemeye çalışıyorlar, çünkü teyit edilen vakalar 400.000’in üzerine çıkıyor ve ölüm sayısı 18.000’i aşıyor. Şimdi, Avrupa Birliği krizi yönetmeye yardımcı olmak için telefon izlemeye yöneliyor.

Reuters’in bildirdiği gibi , sekiz telekomünikasyon şirketi , koronavirüsün yayılmasını izlemek için Avrupa Komisyonu’na cep telefonu konum verileri sağlamayı kabul etti . Katılımcı şirketler Deutsche Telekom, Orange, Telefonica, Telecom Italia, Telenor, Telia, A1 Telekom Austria, and Vodafone.

Anlaşma Çarşamba günü, Avrupa Birliği İç Pazar ve Hizmetler Komiseri Thierry Breton’ın şirketleri verileri aktarmaya çağırmasından sadece günler sonra geldi . “Ülkeye göre büyük bir operatör seçeceğiz,” dedi. Brenton pazartesi günü bir konferans görüşmesinde talepte bulunduğunu onayladı .Çok hızlı olmak ve bunu günlük olarak takip etmek istiyoruz.”

Brenton, verilerin aynı zamanda , korona virüsün neden olduğu hastalık olan COVID-19 ile başa çıkmak için tıbbi malzemelerin en çok ihtiyaç duyulduğu yeri bulmak için de kullanılacağını belirtti .Olağanüstü zamanlar olağanüstü önlemler gerektirir ve bunlar kesinlikle olağanüstü zamanlardır. Yine de, gizlilik ile ilgili endişeler devam ediyor özellikle bu tür önlemleri uygulamak, onları geri almaktan çok daha kolay olduğu için.

EDPS başkanı Wojciech Wiewiorowski, Reuters’in gördüğü bir mektupta, “[Avrupa Veri Koruma Denetçisi] bu tür gelişmelerin genellikle acil durum sona erdiğinde geri adım atma olasılığını içermediğini vurgulamaktadır.”

Bu kaygıyı gidermek için, bir AB yetkilisi Reuters’e verdiği demeçte, Komisyonun anonimleştirilmiş verileri kullanacağını ve konum verilerini toplayacağını söyledi. Ayrıca, sağlık krizi geçtikten sonra veriler silinecektir. 

Yine de, küresel veri güvenliği geçmişimiz yıldızdan daha az olmuştur ve çalışmalar, insanların anonim verilerden bile yeniden tanımlanabileceğini kanıtlamıştır . Bazıları, arkasındaki ilk mantığa bakılmaksızın, insanların konumlarını izleyen siyasi örgütlerin endişeli olduğu da anlaşılabilir. Devlet gözetimi ve gizliliğin ihlali, şu anda daha büyük, daha acil olanlar olsa da, çok gerçek endişelerdir.

Değneğin iki ucunun da pislik olduğunu düşünüyorum ben 🙂 Bir sonraki yazımız da görüşmek üzere..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar