Cuma, Şubat 26, 2021
Ana Sayfa Haber Covıd-19 ile savaşan akıllı gözlük

Covıd-19 ile savaşan akıllı gözlük

Bu akıllı gözlükler, diğer insanların sıcaklıklarını ölçerek COVID-19 ile mücadele ediyor.

Teknoloji tüm koronavirüs olayında kahraman olmak için elinden geleni yapıyor. Apple ve Google, ölümcül virüsün yayılmasını engellemek için temas izlemesi sağlamaya karar verdiler. Apple’ın dediği gibi, bunun için bir uygulama var. En azından şimdi, geliştiricilerin planında hem iOS hem de Android kullanıcılarının çalışmasında gerekli uygulamaları oluşturmak için kullanacakları bir API’si olacak.

Teknik özelliği

TechCrunch’a göre Hangzhou China adında Rokid bir başlangıç firması dışarı COVID-19 için mükemmel gözlük çifti geliştirmiştir. Bu gözlük diğer insanların sıcaklıklarını anında ölçer. Geliştirilmesi sadece iki hafta süren T1 Termal Gözlükler, Çin’deki hükümetlere, işletmelere ve okullara 1000’den fazla çift sattı. Teknik özellikler bir kızılötesi sensör ve diğer insanların gözlüklerini okumalarını sağlayan 12MP kamera ile donatılmıştır. Bir Qualcomm CPU tarafından desteklenmektedir.

Koronavirüs akıllı gözlükleri
Koronavirüs akıllı gözlükleri

Rokid Başkan Yardımcısı Xiang Wenjie, “Sabit sıcaklık ölçümünün yanı sıra, T1 taşınabilir, uzak ve hızlı sıcaklık kontrolü sağlayabilir, bu da çok yardımcı olacaktır.” Ve şirket, bir kerede dört kişiye kadar sıcaklık okumaları alabilmesi için gözlükleri yükseltmeye çalıştığını, alışveriş merkezlerinde ve hava alanlarında insanları izlemek için mükemmel bir özellik olduğunu söylüyor. Hangzhou’daki bir ofis binası, işe geri dönen çok sayıda çalışanın hızlı bir şekilde taranabilmesi için özel bir sıcaklık standını T1 Termal Gözlük ile değiştirdi.

Greentown Mülk Yönetimi Başkanı Jin Keli, “Daha fazla yeni ürün, özellikle bu gözlüklerle, temassız sıcaklık ölçümü yapmak için kullanabileceğimizi düşünüyoruz, büyük bir kalabalıkla karşılaştıklarında çok verimli oluyorlar.” T1, 10 metreden kısa bir mesafeden 2 dakika içinde 200 kişiye kadar sıcaklıkları okuyabilir.

Koronavirüs akıllı gözlükleri
Koronavirüs akıllı gözlükleri

Şirketin San Francisco’da bir ofisi var ve ABD’de gözlükleri kolluk kuvvetlerine, hastanelere ve işletmelere satmak için fırsatlar üzerinde çalışıyor. T1 ayrıca yüz tanıma için de kullanılabilir. Büyük olasılıkla T1’i COVID-19 ile mücadelede yardımcı bir araç olarak görse de, Çin’deki vakaların% 50’sinde koronavirüs için pozitif test edilen bir kişinin ateşi yoktu.

Bu günlerde, Çin’den gelen cihazların ABD’li milletvekilleri ve düzenleyicileri tarafından komünist Çin hükümeti adına casusluk yaptığı varsayılıyor. Rokid’in ABD Direktörü Liang Guan, gözlüklerden hiçbir veri buluta gönderilmediğini açıkça ortaya koyuyor. “Bu modülle ilgili olarak … buluta herhangi bir veri almıyoruz. Müşteriler için gizlilik onlar için çok önemlidir. Veri ölçümü yerel olarak saklanır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar