Facebook GIPHY’yi 400 milyon dolara satın aldı

Facebook GIPHY'yi 400 milyon dolara satın aldı

Facebook dün GIPHY’yi satın aldığını açıkladı. GIPHY, kullanıcıların Facebook’ta GIF göndermesine, yerleştirmesine ve paylaşmasına izin veriyordu. GIPHY trafiğinin yarısı Facebook’a ait uygulamalardan geliyor ve Instagram bu rakamın % 50’sini oluşturuyor. Diğer uygulamalar WhatsApp, Messenger ve Facebook uygulamasını içerir. 

İşlem kapatıldıktan sonra, insanlar yine de GIF yükleyebilecek. Geliştiriciler ve iş ortakları GIPHY’nin API’larına erişebilecek. Daha da önemlisi, GIPHY’nin yaratıcı topluluğu hala her zamanki “harika içeriği” oluşturabilecektir. Facebook işlemin fiyatını açıklamasa da Axios, GIPHY’nin Facebook’a 400 milyon dolara mal olduğunu söylüyor. 

2014 yılında Facebook, WhatsApp mesajlaşma uygulamasını satın aldı. Bu satın alma işlemi Facebook hisse senedinde yapıldı ve başlangıçta 19 milyar dolar değerinde idi. Anlaşma sona erdiğinde Facebook, hisselerindeki işlemin fiyatını çarpıcı bir şekilde 21 milyar dolara getirdi. Birkaç yıl önce Facebook, teknoloji tarihinin en büyük satın almalarından biri olduğu ortaya çıkan 1 milyar dolara Instagram’ı satın aldı.

Facebook ve GIPHY
Facebook ve GIPHY

Facebook, “Instagram ve GIPHY’yi bir araya getirerek, insanların Hikayeler ve doğrudan’da mükemmel GIF’leri ve çıkartmaları bulmasını kolaylaştırabiliriz. Her iki hizmetimiz de yaratıcı ve sanatçı topluluğunun büyük destekçileri ile devam edecek.

Birlikte, herkesin çalışmalarını dünyayla paylaşmasını kolaylaştırabiliriz. GIF’ler ve çıkartmalar insanlara kendilerini ifade etmeleri için anlamlı ve yaratıcı yollar sunar. Günümüzde insanların GIPHY’yi kullandıklarının olumlu olduğunu görüyoruz. Biliyoruz ki GIPHY ekibinin yaratıcılığını ve yeteneğini bizimkilerle bir araya getirmek, insanların birbirleriyle bağlantı kurmak için görsel iletişimi kullanmalarını hızlandıracak. “