Salı, Mart 2, 2021
Ana Sayfa Haber Firmalar 5G gecikmesinde ipuçları veriyor

Firmalar 5G gecikmesinde ipuçları veriyor

Mobil operatörler, ağ tedarikçileri ve analistler COVID-19 salgınının bir sonucu olarak 5G ağlarının piyasaya sürülmesinin ertelenebileceği konusunda uyarıyorlar. Uyarılar, işletmelerin üç aylık kazançlarını bildirdiklerinde, devam etmekte olan krizin alt satırlarında ne gibi etkileri olabileceğini belirlediler. 

Pandeminin tam etkisi, Haziran rakamları gelene kadar bilinmeyecek, ancak şu anda ABD 5G’nin piyasaya sürülmesinin Avrupa’dan daha iyi durumda olduğu görülüyor ve Çin’in konuşlandırılması doğru görünüyor.

Covıd-19 etkisi

COVID-19 pandemisinin 5G ağ sunumları üzerindeki etkisi ile ilgili endişeler yeni değildir. Ne de olsa Huawei, 5G’nin Avrupa’daki sunumunun Mart ayında kesinlikle ertelenecği konusunda uyardı, ancak etkinin İngiltere’deki kadar önemli olmayacağını söyledi. Portekiz, Avusturya, İspanya, Fransa ve Çek Cumhuriyeti de dahil olmak üzere birçok Avrupa ülkelerinde gecikmiş 5G spektrum açık artırmalarını da gördük . Ancak daha fazla işletme pandemi hakkında yorum yaparken, genel etkisi daha net olmaya başlıyor.

Covıd-19 ve 5G
Covıd-19 ve 5G

5G spektrumundaki işletmeler artık olası gecikmeleri uyarıyor. Örneğin Samsung, “COGID-19’un daha fazla etkisi ortaya çıktıkça 5G ağlarına yapılan yatırımların yurtiçinde ve yurtdışında azaltılacağı veya erteleneceğini” söyledi. 

5G sağlayıcılar

 Ericsson ve Nokia
 Ericsson ve Nokia

Bu arada, Huawei’nin yanı sıra üç büyük ağ sağlayıcısından ikisi olan Ericsson ve Nokia da gecikmeler konusunda uyarıda bulundu. Nokia’nın CEO’su Rajeev Suri ise “COVID-19 ve yayılmasını yavaşlatmak için hükümetler tarafından yapılan işlemler nedeniyle lockdowns ve birçok ülkede seyahat kısıtlamaları nedeniyle zor hizmet temini ve dağıtımını yapıyoruz,” Ericsson’un CEO’su Börje Ekholm dedi. CNBC orada “could o bazı gecikmeler olabilir ”. “COVID-19’UN DAHA FAZLA ETKİSİ ORTAYA ÇIKTIKÇA, 5G ŞEBEKELERİNE YATIRIMLAR YURTİÇİNDE VE YURTDIŞINDA AZALTILACAK VEYA ERTELENECEK”

Bununla birlikte, etkinin kapsamı bölgeye göre değişecektir. Çoğu şirket Avrupa’nın 5G piyasaya sürülmesinin gecikmelerle karşılaşacağını kabul etse de, diğer bölgeler daha agresif oluyor. 

Çin’e örnek vermeden önce, Ericsson Ekholm, “Bir dizi ülkenin salgına tepki olarak 5G ve 4G kapasitesine yatırımları hızlandırdığını görüyoruz” dedi. CounterPoint ReSearch ayrıca Çin’in 5G büyümesinin “beklendiği gibi” kaldığını söyledi.

ABD ne dedi?

Christiano Amon
Christiano Amon

ABD 5G’nin piyasaya sunulma programı da şu an için aşağı yukarı yolda görünüyor. Qualcomm başkanı Christiano Amon, bazı bölgelerde 5G dağıtımlarında “küçük gecikmeler” olduğunu itiraf etti, ancak “ABD’de bazı taşıyıcılar, muhtemelen daha az trafikten yararlanarak inşaatı planlamanın önünde.” Bu iyimserlik, pandeminin neden olduğu zorluklara rağmen 5G’nin piyasaya sürülmesiyle hala devam ettiğini belirten Verizon tarafından tekrarlandı.

Sorunlar

AT&T, kontrolünün dışındaki “lojistik sorunların” şirketin 5G’ye yaptığı harcamaları azaltabileceği konusunda uyarıda bulundu, ancak bunun piyasaya sunulması üzerindeki belirli etkisi konusunda net değildi. T-Mobile, üç aylık kazançlarını henüz rapor etmedi, ancak kısa süre önce, birleşmeyi resmi olarak geçen ay tamamladıktan sonra 5G ağını Sprint’ler ile birleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Bununla birlikte, nihayetinde, pandeminin tam etkisi hala bilinmemektedir. Avrupa spektrum açık artırmalarının nihayet ne zaman devam edebileceği veya hükümetlerin fiziksel altyapıyı zorlaştırmak için iş yapan kısıtlamaları ne zaman kaldırabileceği belirsizdir. Ve krizin yol açtığı ekonomik belirsizlik ve insanlar evde tecrit edildiklerinde, krizden önce kimsenin piyasaya sürülme programlarını tam olarak taahhüt edemeyeceği şaşırtıcı değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar