Pazartesi, Mart 1, 2021
Ana Sayfa Haber Google Chrome'u​​ güncellemek, cihazınızın pil ömrünün uzamasını sağlayabilir

Google Chrome’u​​ güncellemek, cihazınızın pil ömrünün uzamasını sağlayabilir

Google Chrome'u​​güncellemek, cihazınızın pil ömrünün uzamasını sağlayabilir
Google Chrome’u​​ güncellemek, cihazınızın pil ömrünün uzamasını sağlayabilir

Google, popüler Chrome Tarayıcı’yı güncelliyor ve şirkete göre sonuç, pil ömrünü uzatacak. Şirket, perşembe günü Chromium Blog’ta yayınlanan bir yayında, reklamların küçük bir bölümünün “kullanıcı bilmeden pil ve ağ verileri gibi cihaz kaynaklarının orantısız bir payını” kullandığını keşfettiğini söyledi. “Bu reklamlar (kripto para birimini kullanan, kötü programlanmış veya ağ kullanımı için optimize edilmemiş olanlar gibi) pil ömrünü tüketebilir, zaten gerilmiş ağları besler ve paraya mal olabilir.”

Bu nedenle Google, bir kullanıcıyla etkileşimde bulunmadan önce bir görüntülü reklamın kullanabileceği kaynakları sınırlamaya karar verdi. Sınıra ulaşıldığında, reklamın çerçevesi kullanıcıya reklamın çok fazla kaynak tükettiğini bildiren bir hata sayfasına gider. Google, diğer reklamların % 99,9’undan daha fazla CPU veya ağ bant genişliği tüketen reklamları hedeflediğini söylüyor. Güncellemeden sonra, bu reklamlar herhangi bir 30 saniyelik süre içinde 4MB ağ verisi kullanabilir veya CPU’yu 15 saniye boyunca kullanabilir. Google, reklamların yalnızca % 0,3’ünün bu eşikleri aşmasına rağmen, Chrome reklamlarında kullanılan ağ verilerinin % 27’sini ve CPU kullanımının % 28’ini oluşturduğuna dikkat çekmektedir.

Chrome donanım üzerinde etkisi
Chrome donanım üzerinde etkisi

Chrome’un ürün müdürü Marshall Vale, güncellemenin Ağustos ayının sonuna doğru sunulmasını beklediğini söyledi. Vale, “Bu genişletilmiş sunumla niyetimiz, reklam oluşturucularına ve ürün sağlayıcılarına bu eşikleri hazırlamaları ve iş akışlarına dahil etmeleri için uygun zaman vermektir. Reklam verenler bunun reklamları üzerindeki etkisini anlamak için raporlara erişebilirler. Chrome, bu değişikliklerle insanların hem ekranda hem de sahne arkasında iyi arama deneyimleri yaşamalarına yardımcı olmaya devam ediyor. “

Chrome'daki kaynak sınırını aşan reklam çerçeveleri bir hata sayfasına gider
Chrome’daki kaynak sınırını aşan reklam bir hata sayfasına gider

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar