Google, Lens’e yeni araçlar ekliyor

google lens yeni araçlar

İster ofiste tekrar çalışın, ister hâlâ evde çalışın, akıllı telefonunuz işinizi halletmenize yardımcı olacak üretkenlik aracı olabilir. Verimlilikten bahseden Google, Google Lens için bazı yeni özellikler duyurdu. Telefonun kamerasıyla görülen nesneler hakkında bilgi aktarmak için görüntü tanımayı kullanır. Daha doğrusu, görsel analiz AI kullanılarak yapılır.

Yeni bir özellik, elle yazılmış metni bir kağıt parçasından kopyalayacak ve telefonunuzla aynı Google hesabında oturum açan ve Chrome tarayıcısının en son sürümünün yüklü olduğu başka bir cihaza yapıştıracaktır. Tek yapmanız gereken kameranızı el yazısı belgeye doğrultmak ve Lens kullanarak yapıştırmak istediğiniz metni vurgulamak. “Bilgisayara kopyala” ya hafifçe vurun ve Chrome tarayıcıya yapıştırın. Bu, yazılı notların bilgisayarınıza kopyalanması için gereken süreden tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Google Lens
Google Lens

Google, yeni bir dil öğrenmeyle ilgili aramaların son birkaç ayda iki katına çıktığını; bazı insanlar bu görevi yerine getirmek için evde fazladan zaman kullanmaya karar verdiler. Google Lens, Google’a göre Almanca, İspanyolca ve 100’den fazla dili tercüme ederek yardımcı olabilir. Ve tek yapmanız gereken, çevirmek için kameranızı metne çevirmektir. Belirli bir kelimenin telaffuzuyla ilgili sorun yaşıyorsanız, artık yeni “Dinle” düğmesine dokunabilir ve olması gerektiği gibi konuşulduğunu duyabilirsiniz.

Google Lens
Google Lens

Google Lens, anlamadığınız bir gazetede gördüğünüz bir kelimeyi veya kelime öbeğini anlamanıza da yardımcı olabilir. Satır içi Google Arama ile, anlamadığınız yerçekimi dalgaları gibi yeni kavramları hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu yeni özelliklerin tümü, bu yılın ilerleyen saatlerinde iOS cihazlarında kullanılabilecek “Dinle” düğmesi dışında hem iOS hem de Android cihazlar için kullanıma sunuldu. Lens, Android cihazlardaki Google Lens uygulamasında ve iOS’taki Google uygulamasında kullanılabilir.