Çarşamba, Nisan 21, 2021
Ana Sayfa Haber Google Meet ile video konferans görüşmesi nasıl yapılır?

Google Meet ile video konferans görüşmesi nasıl yapılır?

Video konferans görüşmesi için Google, Meet iletişim uygulamasını bir Gmail hesabı olan herkesin kullanımına sunacak şekilde genişletti (daha önce yalnızca ücretli G Suite veya eğitim hesapları olanlara açıktı). En fazla 100 kişiyle tanışabileceksiniz. 30 Eylül’den sonra toplantılar 60 dakika ile sınırlı olacaktır.

Uygulamayı almak için hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur. Gmail uygulamanızda, otomatik olarak kategori listenizin hemen altındaki sol sütunda küçük bir “Buluşma” bölümü olarak görünür. Google’ın alışkanlığı gibi, uygulamayı önümüzdeki birkaç hafta içinde yavaş yavaş Gmail kullanıcılarına dağıtıyor. Denemek için meet.google.com adresine gidebilirsiniz.

Gmail
Gmail

Masaüstü Gmail’inizdeki “Tanışma” bölümünü görürseniz, yeni video konferans uygulamanızın gerçekten çok kullanışlı ve kullanımı kolay olduğunu göreceksiniz.

GMAİL İLE TANIŞ ÖZELLİĞİNİ KULLANMA

 • Bir video oturumu başlatmak için, “Tanışma” alt başlığının hemen altındaki “Toplantı başlat” ı tıklayın. (Başka birinin Meet oturumuna davet aldıysanız, “Toplantıya katıl” seçeneğini tıklayabilir ve e-postayla gönderilen toplantı kodunu kopyalayabilirsiniz.)
 • Solda bir önizleme video penceresi olan yeni bir tarayıcı penceresi alacaksınız. Sağda, “Toplantıya hazır” kelimesinin altında toplantınızın bağlantı adresini bulacaksınız. Bunu kopyalayıp diğer katılımcılara gönderebilirsiniz. Toplantıya başlamak için “Şimdi katıl” a tıklayın.
Google Meet video görüşmesi
Google Meet video görüşmesi
 • Toplantıya bir sunumla başlamak istiyorsanız, “Şimdi Katıl” yerine “Sun” u tıklayın. Bilgisayarınızdaki açık pencerelerden hangisini sunacağınız konusunda size bir seçenek sunulur. (Daha sonra bir sunum yapmak istiyorsanız, penceremizin altında geçiş yapmanıza izin veren bir simge olacaktır.)
 • “Şimdi Katıl” seçeneğini belirledikten sonra, açılan bir pencere size katılımcılarınıza davetiye gönderme şansı verecektir. İşiniz bittiğinde, toplantıyı başlatmak için pencereden çıkın.
 • Konuklarınızdan herhangi biri katılmak istediğinde bir bildirim alırsınız; “Kabul et” veya “Girişi reddet” i seçebilirsiniz.
Google Meet video görüşmesi
Google Meet video görüşmesi

Google Meet’ın çok temiz ve kolay anlaşılır bir arayüzü var. Zoom gibi uygulamalarla aynı sayıda özelliğe sahip olmasa da (örneğin, bir oturumu kaydedemezsiniz), birkaç yararlı seçenek vardır.

 • Köşedeki üç noktayı tıklayıp “Düzeni değiştir” i seçerek katılımcıların görüntüleneceği üç farklı düzenden birini seçebilirsiniz. Kenar çubuğu (hoparlörün büyük bir pencerede ve diğerleri küçük resimlerde olduğu) arasında seçim yapabilirsiniz; spot ışığı yalnızca hoparlörü gördüğünüz yerde görünür. Bunun yalnızca toplantınızda en az üç kişi varsa kullanılabilir olduğunu unutmayın.
Google Meet video görüşmesi
Google Meet video görüşmesi
 • Ekranın altındaki “Altyazıları aç” ı tıklayarak, her bir kullanıcının ne söylediğini göstermek için Google’ın altyazı özelliğini kullanabilirsiniz.
 • Ve elbette, ekranın altındaki simgeleri kullanarak sesinizi kapatabilir veya videonuzu kapatabilirsiniz.

Toplantınızdaki tüm katılımcıları izlemenin ve onlarla sohbet etmenin bir yolu da vardır. Pencerenizin sağ üst köşesinde, üzerinde kişi ve sohbet simgelerinin bulunduğu bir düğme göreceksiniz; iki sekmeli bir yan pencere açmak için buna tıklayın.

 • Kişiler sekmesi tüm katılımcıların adlarını görmenizi sağlar; her girişin sağındaki oku tıklayın ve bir açılır menü, kişiyi ana pencerenize sabitlemenize, bunları kapatmanıza veya toplantıdan kaldırmanıza olanak tanır.
 • Sohbet sekmesi, herkesle veya toplantınızdaki kişilerle sohbet etmenizi sağlar.
Google Meet video görüşmesi
Google Meet video görüşmesi

Bir toplantıyı bitirmek için, pencerenin altındaki kırmızı telefon simgesini tıklayın veya sadece sekmeyi kaldırın.

GOOGLE TAKVİM İLE TANIŞMA ÖZELLİĞİNİ KULLANMA

Gmail, yeni uygulamayı bulacağınız tek yer değildir; Google Takvim’i kullanarak bir toplantı planladığınızda artık “Google Meet video konferansı ekle” için yeni bir düğme bulacaksınız. Tahmin edebileceğiniz gibi, video toplantısı oluşturma işlemi basittir.

Düğmeyi tıkladığınızda toplantının web adresini kopyalama olanağına sahip olursunuz. Ayrıca Google Kişiler listenizden misafir ekleyebilir veya e-posta adreslerini yazabilirsiniz.

Google Meet ve Gmail
Google Meet ve Gmail

Misafir eklerseniz, onlara toplantıya davetiye gönderebilirsiniz. E-postalar yalnızca toplantıyla ilgili tüm bilgileri içerecek ve yanıt göndermelerine (Evet / Belki / Hayır) veya alternatif bir süre önermelerine izin verecektir.

MOBİL CİHAZDA MEET’I KULLANIN

Telefonunuzda Meet’e yeni erişiminizden yararlanmak istiyorsanız, Google Play’den veya Apple App Store’dan Meet uygulamasını indirin.

Ayrıca, Google’ın Takvim uygulamasını kullanıyorsanız, artık bir etkinlik oluştururken “Video konferans ekle” seçimi görürsünüz. Buna tıklayın, göreceğiniz tek şey “Google Meet: Video konferans ayrıntıları eklendi” – toplantınızın adresi son program girişine dahil edilecektir.

MEET NE KADAR GÜVENLİ?

Google, nisbeten açık biçiminin davetsiz misafirlerin toplantılara girebileceği anlamına geldiği Nisan ayında Zoom’un yaşadığı bazı güvenlik sorunlarından kaçınmaya çalıştığı açıktır. Şirketin belirttiği güvenceler şunları içerir:

 • Her toplantının kodu farklı ve rastgele.
 • Her yeni katılımcının toplantı sahibi tarafından ayrı ayrı onaylanması gerekir ve istendiği zaman kapatılabilir veya çıkarılabilir.
 • Tüm kullanıcıların bir Gmail hesabı olmalıdır.
 • Son olarak Google’a göre, “Toplantı video toplantıları geçişte şifrelenir ve Google Drive’da depolanan tüm kayıtlar geçişte ve beklemede şifrelenir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar