Cuma, Şubat 26, 2021
Ana Sayfa Haber Hangi devlet kurumları yüzünüzün fotoğrafına nasıl sahip oluyor?

Hangi devlet kurumları yüzünüzün fotoğrafına nasıl sahip oluyor?

İnvaziv, yüz tanımanın nasıl olabileceğini göstermek için, Elektronik Sınır Vakfı (EFF) tarafından oluşturulan yeni bir test ile hangi devlet kurumlarının yüzünüzün bir fotoğrafına sahip olabileceğini söylüyor. 

EFF’in online testi, yüz tanıma ile ilgili gizlilik konularına ışık tutmayı amaçlamaktadır. Dijital gizlilik ile kar amacı gütmeyen kuruluş, hangi ajansların hangi fotoğrafları kiminle paylaştığını bilmenin neredeyse imkansız olduğunu belirtiyor. 

EFF, “Kimlik tespiti için sağladığınız fotoğraflar, sizin izniniz olmadan, genellikle kolluk kuvvetleriyle (FBI, ICE ve diğerleri) paylaşılır” diye uyarıyor. 

“Bu ajanslar, yüzünüzü kupa görüntüleri, sosyal medya görüntüleri ve suç işlediğinden şüphelenilen insanların diğer fotoğrafları ile karşılaştırmak için kusurlu yüz tanıma teknolojisini kullanıyor, bu da sizi potansiyel olarak yanlış tanımlama ve gizliliğinizi ihlal etme riskine sokuyor.”

Test size, ehliyetiniz var mı? 100.000’den fazla kişiden oluşan bir şehirde mi yaşıyorsunuz? ve pasaportunuz var mı? gibi sorular sorar. Sonuç olarak test, yanıtlarınızı baz alarak, hangi devlet kurumlarının yüzünüzün dosyalarında olma olasılığının yüksek olduğunu ortaya koyar.

İnsan yüzü bölümleri
İnsan yüzü bölümleri

EFF, Georgetown Hukukunda Gizlilik ve Teknoloji Merkezi ile birlikte çalışarak, kamu fotoğraflarının hangi kuruluşlarla yüz tanıma amacıyla hangi ajanslarla paylaşıldığını öğrenmek için binlerce kamu kaydını gözden geçirerek testi oluşturdu. 

EFF gibi yüz tanıma kullanımına karşı olan kuruluşlar, teknolojiyi kullanan şirketleri ve devlet kurumlarını daha şeffaf olmaya davet etmiştir.

FBI’a dava!

Ekim ayında Amerika Sivil Özgürlükler Birliği, yüz tanıma yazılımının nasıl kullanıldığını gösteremediği için Adalet Bakanlığı, Uyuşturucu Uygulama İdaresi ve FBI’a dava açtı.

Ayrıca diğerleri, yüz tanıma yazılımının farklı renkteki insanlara karşı doğal olarak ırkçı olduğunu iddia ediyor. 

2018 tarihli bir Massachusetts Teknoloji Firması araştırması, yüz analiz yazılımının farklı ten rengine sahip insanları, özellikle de kadınları yanlış tanımlama olasılığının daha yüksek olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz Temmuz ayında gelecek mücadelesi için teknolojinin ırksal eşitsizlikleri nedeniyle özellikle devlet kullanımı için yüz tanıma analiz yazılımına yasak getirilmesi çağrısında bulunuldu. 

Aylar önce, San Francisco şehri, polis teşkilatları da dahil olmak üzere şehir ajansları tarafından yüz tanıma kullanımını yasakladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar