Huawei vs Çin!

Merhaba mobil severler, bu yazımda Teknoloji üreticilerinin önde gelen firmalarından Huawei’nin mücadelesi anlattım. Keyifli okumalar 🙂

Google ve Trump‘tan sonra Huawei bu sefer Çin’de Xiaomi ve Oppo karşısında mücadele veriyor. Şirket, Amerika tarafından kara listeye alınmıştı. Bunun da şirkete ciddi zararlar vereceği tahmin ediliyordu. Google’un tüm servislerinden mahrum kalan Huawei tek kurtuluşu Çin’deki satışları idi. Ancak coronavirüs (covid-19) Huawei’nin Çin’deki satışlarına engel niteliğinde idi.

Huawei
Huawei telefonları

Peki şirketin Çin’deki satışları nasıl gidiyor?

Strategy Analytics’in raporuna göre, Şubat ayında akıllı cihazların satışlarının geçen seneye göre yüzde 38 düştüğü belirtilmişti. Bu raporda ciddi sorun yaşayan apaçık Huawei idi. Şubat rakamlarının, 12.2 milyondan 5.5 milyona düştüğü görüldü. Salgının etkileri, önümüzdeki aylar için de durumun içi açıcı olmayacağı göstermişti. Şirket son 5 ayda artan ivme ile düşüş gösteriyor.

Diğer akıllı telefon şirketlerinin satışlarıyla mukayese edildiğinde AppleSamsung ve Xiaomi‘nin arkasında idi. Bu nedenle, şirketin gerçek sorunu SamsungTrump ya da Apple gibi uzaklarda değildi, evindeydi. Xiaomi ve Oppo gibi önemli rakipleri, bu teknoloji firmasını ciddi sorunlara itiyordu. En büyük darbe Xiaomi’nin bu sene 3. sırayı Huawei’den alması idi.

Ayrıca şirketin içinden bir açıklamada, Huawei‘nin akıllı telefon satışlarında %20 oranında bir düşüş beklediğini söyledi.

Xiaomi
Xiaomi telefonu

Xiaomi ise bu sonuçla beraber ilerleme kaydetmekte ve zirveye kendini taşımak istemektedir. Şirket artık, gençlerin ilgisinin ardından, yüksek özelliklere sahip akıllı telefonların olduğu sektörde daha da öne çıkmayı hedefliyor.

Yorumlar

POPÜLER HABERLER