Juul, Fransa, İspanya ve diğer Avrupa pazarlarından çıkabilir!

Juul, Fransa, İspanya ve diğer Avrupa pazarlarından çıkabilir!

Juul, yıl içinde beş Avrupa ülkesinden ayrılmaya hazırlanıyor . E-sigara üreticisinin Temmuz ayında Avusturya, Belçika, Portekiz ve İspanya’dan çıkmayı ve ardından yıl sonunda Fransa’yı çıkarmayı planladığı bildiriliyor. Son aylarda bildirilen tüm kapatma ve işten çıkarmaların aksine, BuzzFeed’in kaynağı kararın koronavirüs pandemisi ile ilgisi olmadığını söylüyor.

Avusturya, Belçika ve Portekiz pazarları ilk etapta çok küçük. Juul, İspanya ve Fransa’da kıtanın geri kalanına kıyasla nispeten yüksek satışlara sahip. Ancak orada bir işletme yürütme maliyetlerini ve düzenleyicilerle uğraşma zorluğunu haklı çıkaracak kadar yüksek değil. Avrupa Birliği, yayın notları gibi e-sigara ürünleri söz konusu olduğunda, şirketlerin mililitre sıvı başına 20 miligram nikotin sınırına bağlı kalmasını gerektiren sıkı şartlara sahip. Bu arada, tek bir Juul kapsülü ABD’de mililitre başına 59 miligrama kadar nikotin içerebilir.

Juul’un bu pazarlara çıkışı yüzlerce çalışanın işini kaybedeceği anlamına geliyor. Ayrıca şirketin 850-900 çalışanı işten çıkaracağı da bildiriliyor. Bu işten çıkarılmanın nedeni Avrupa’da ki kapanışlarla ilgili mi bilinmiyor.