Salı, Nisan 20, 2021
Ana Sayfa Haber Koronavirüs Hacker'larına dikkat!

Koronavirüs Hacker’larına dikkat!

Merhaba dostlarım, bugün sizleri siber dolandırıcılardan koruyan bilgileri paylaştım. Dikkatle okuyun! Risk altındaki insanlar, farklı ürünlere olan artan talep ve sosyal medyada gezinen oldukça yanlış bilgiler. Koronavirüs, dünyada siber suçlulara tam da aradıkları atmosferi sağladı. Siber güvenlik uzmanları, bu atmosferden yararlanmaya çalışan siber yalancıların bazı taktiklerini yayımladı ve bilgisayar kullanıcılarına hitap eden uyarılarda bulundu.

Hacker
Hacker

Yalan haberlere dikkat… Dolandırıcılar, masum insanların sahte bağlantılara tıklaması için virüsle ilgili önemli bilgiler veriyormuş gibi davranıyor. Tıkladığınızda bilgisayarınızı teslim edebiliyorsunuz, kişisel bilgileriniz çalınabiliyor ya da email adı ve şifre bilgileriniz ele geçiriliyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), sahtekarlık kampanyalarında en çok taklit edilen kurumlar arasında yer alıyor. Örgüt, “who.int” haricinde size gösterilen e-maillerin WHO’dan olamayacağını belirtti.  

Yardımseverlik duygusunu kullanırlar

Nette dolaşan bir diğer yaygın sahtekarlık yöntemi de, Çin’deki çocuklara yapılacak olan aşı için maddi yardım istemek, duygu sömürüsü yapıp insanları dolandırmak. Koronavirüs adlı e-postayı alan insanlardan, sahtekarların cüzdanlarına kripto paralar göndermeleri amaçlanıyor. Bu teknik, toplumun cüzi bir kısmında etkili olsa da küresel düşündüğümüzde, sahtekarların cebi milyonlarla dolabiliyor.

Sahte maske satmak ve dezenfekte ilaçları

Google Trends’e göre, el dezenfektanı ve yüz maskeleri gibi terimlerin aramaları devasa hacimlere çıkmış durumda. Bu yoğun talepten yararlanmaya çalışan siber sahtekarlar, virüse karşı tedbir alan insanlara yönelip, onların cebindeki mangırları hedefliyor.

İngiliz Sky News haber sitesine göre sahte maske satanlar yalnızca Şubat ayında 800 bin İngiliz sterlini (1 milyon Amerikan doları) dolandırdılar. Rakam büyüklüğünün farkında mısınız?

Güvende olmanızın yolları

Bir güvenlik kuruluşu olan ESET’ten Kıdemli Güvenlik Uzmanı Tony Anscombe’a göre bu dolandırıcılara karşı güvende olmanızı sağlayacak bilgiler;

Bilinmeyen (hatta güvenilen) kaynaklardan gelen teklifsiz e-posta ya da metinlerdeki istenmeyen bağlantılara tıklamayın ya da ekleri indirmeyin.

Sizden kişisel bilgilerinizi isteyen talepleri göz ardı edin. Gerekli olması halinde mesajın göndericisini, temsil ettiği organizasyondan doğrulayın ve bunu alınan mesajdan farklı bir yöntemle yapın.

Panik uyandıran ve sizden hemen harekete geçmenizi isteyen ya da COVID-19 aşısı ya da tedavisi öneren e-postalara özellikle dikkat edin.
Sahtekar yardım kuruluşları ya da kitlesel fonlama kampanyalarına dikkat edin.

Kimlik avına karşı koruma sağlayan, tanınmış çok kademeli bir güvenlik yazılımı kullanın
.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar