Okullar, güvenlik ve gizlilikle ilgili endişeleri nedeniyle Zoom’u yasakladı

Okullar, güvenlik ve gizlilikle ilgili endişeleri nedeniyle Zoom'u yasakladı

Uzaktan öğretim için Microsoft Teams kullanılacak.

Uygulamanın kullanıcıları tarafından bildirilen artan güvenlik ve gizlilik sorunlarının ardından ABD genelinde okul tarafından yasaklanıyor. 

Video konferans uygulaması, son birkaç ayda meteorik bir artış kaydetti ve Mart sonunda 200 milyondan fazla kullanıcı kaydederek geçen yılın sonunda 10 milyon kullanıcıya ulaştı. 

Zoom, okullar ve ofislerin sanal toplantılar, sınıf oturumları yapmalarından ötürü hızlı bir yükseliş gösterdi.Ancak birçok okuldan çeşitli sınıf ve toplantıların hacklenmesinden sonra Microsoft Teams’e geçmek daha uygun görüldü.

Zoom Güvenlik Sorunları

İyi duyurulmuş bu olayların yanı sıra, Zoom, platformun Çin üzerinden görüntülü aramaları yönlendirdiği ve buna rağmen aramaların uçtan uca şifreleme sunmadığı bildirildikten sonra eleştirilerle karşılaştı.

Geçen hafta Zoom CEO’su ve kurucusu Eric Yuan , gizlilik sorunları için kullanıcılardan özür diledi ve endişeleri gidermeye odaklanacağına söz verdi.

New York City Eğitim Bakanlığı şimdi okullarından Zoom’u mümkün olan en kısa sürede kullanmayı bırakmasını ve bunun yerine sanal sınıflar yürütmek için Microsoft Teams gibi alternatif video konferans platformlarını kullanmaya başlamasını istedi. 

Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan resmi açıklamada, “Okullar mümkün olan en kısa sürede Zoom’u kullanmaktan uzaklaşmalı,” dedi.

“Uygun güvenlik önlemleri ile aynı özelliklere sahip Microsoft Teams gibi farklı platformlara geçişte personeli ve öğrencileri destekleyeceğiz.”

Eğitim Bakanlığı’nın yönergeleri kapsamında, okullar Aile Eğitim Hakları ve Gizlilik Yasası ile uyumlu olduğu için güvenli olduğu düşünülen Microsoft Teams’i kullanma konusunda öğretmenleri eğitmektedir.