Trump, Huawei yasağını 2021’e çıkarıyor!

Trump, Huawei yasağını 2021'e çıkarıyor

Trump, Mayıs 2019’da Huawei’nin telekomünikasyon ekipmanını kullanmasından şikayetçi olmasını engelleyen idari emri uzattı . Uzatma Mayıs 2021’e kadar sürecek.

Yenilenen düzen açıkça Huawei’yi adlandırmasa da, açıkça şirkete yöneliktir ve diğer milletvekilleri ZTE gibi potansiyel güvenlik riskleri olarak belirtmiştir.

Bununla birlikte, Huawei’nin hala büyük ölçüde 5G bağlantısı ve diğer ağ ekipmanı alanında bazı ABD şirketleriyle çalışmasına izin verildi. Şirket, kırsal alanlarda özellikle güçlü bir varlığa sahiptir ve mevcut Huawei ekipmanını anında değiştirmek zorunda kalmadan aşırı derecede etkilenecektir.

ABD Ticaret Bakanlığı şu ana kadar geçici lisans uzatmaları yayınlıyor, ancak CTIA gibi kuruluşlar kablosuz endüstrisi ticaret birliği, mevcut durumun belirsizliğinden dolayı daha kalıcı bir uzatma talep ediyorlar. Reuters, CTIA’nın “ piyasadaki ekipman ve cihazların güvenliğini korumak için Huawei ile sürekli ve sınırlı katılımı, cihazların tehlikeye girme riskini azaltarak Amerikalı tüketicilere fayda sağladığını” bildirdi.

Mevcut lisans Cuma günü yenilenecek ve bu yaptırımın uzatılması bekleniyor.